300 Bin Turist Gitti Ben Kaldım

Ülkemizin en mutlu insanlarının yaşadığı memleketim mutlu şehir Sinop bu yıl 300 bin turisti ağırladı. Bu sene Sinop’a 300 bin turist gitti ben Çorlu‘da kaldım. Bu yazı bir özlem hikayesidir.

2015 yılında evlendim. Evledikten sonra geçen son üç yıldır doğduğum topraklara gidemedim. İnsan köyünde kendisini bağlayan hiç bir şeyi, hiç kimsesi olmasa da memleketini özlüyor.

Erken yaşta Ankara’ya taşındığımızdan olsa gerek, yaz tatillerinde köye gideceğimiz zamanı iple çekerdim. Lise dönemine kadar gittiğim her köy tatili oldukça eğlenceli geçerdi. Yaşımız ilerledikçe köylerdeki göç de hızlandı. Köyler boşaldı.

Artık köyleri şenlendiren, gurbetten gelenler oluyor. Önceleri köylerde yaşayanlar ile gurbetten gelenler uzun uzun hasret giderirlerdi. Kalanlar köyde olanlardan; şehirden gelenler, şehirde olanlardan bahsederlerdi. Şimdilerde herkes şehirlerden geldiğinden hasret gidermeye yaylalara, meralara gidiliyor. Dertler, yanan semavere, pişirilen kuzu kepaplarına anlatılıyor.

300 Bin Turist Gitti Ben Kaldım
300 Bin Turist Gitti Ben Kaldım

Bu sene (2018) Kurban Bayramı tatili münasebetiyle bir çok dostum Sinop’a gitti. Sinop bu bayramda tarihinin en yoğun günlerini yaşadı. Sinop’a giren 270 bin araç, 300 bin turist getirdi. Sinop sahilleri, yaylaları, doğal alanları gurbetçilerle doldu taştı. Tabi ben hariç. Ben bu sene de Sinop’a gidemedim.

Arkadaşlarımızın anlattıkları ve paylaştıkları fotoğraflar ile hasretimi gidermeye çalıştım. Güzel şeylerden bahsettikleri kadar yetersizliklerden de konuştular. Sinop’un artan turizm potansiyeline daha hızlı cevap verebilmesi için yeni ve hızlı önlemler alınmalı.

300 bin turist için altyapıyı güçlendirmeliyiz

Bu konuyla ilgili Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun Beyin açıklamaları dikkate değer;

“Kurban Bayramı tatilinde kentimize giriş yapan araç sayısı 270 bin olarak ölçüldü. Bu ilimiz adına tarihi bir rekor.”

“Bu anlamda bazı sıkıntılarımız olduğu bir gerçek. Konaklama noktasında henüz istediğimiz yerde değiliz. Rekabet gücünü artıracak yeni işletmelere ihtiyacımız var. İlimize mutlaka yeni oteller kazandırılması gerekiyor. Bunun yanında artık iyi bir turizm planlamamız olmalı. Çünkü evet ziyaretçi sayımız giderek artıyor ama insanları memnunun kılamazsak bunun böyle devam edeceğinin garantisi yok. Onun için yeni yatırımlar, yeni planlamalara ihtiyaç var.”

300 Bin Turist Gitti Ben Kaldım
300 Bin Turist Gitti Ben Kaldım

Sinoplu olsun ya da olmasın yerli turistin gözü son 5 yıldır Sinop’ta. Alternatif ve uygun fiyatlı tatil imkanlarıyla Sinop tatilcilerin gözdesi oldu. Lakin Hikmet Tosun beyin dediği gibi bir an önce gerekli altyapı oluşturulmalı.

Sinop‘tan bahsederken içimizde daima bir özlem olmaya devam edecek.

Allah’a emanet olun..

Twitter: @sugolgesi
Facebook: @nizamettingumus57
RSS Takip: RSS Beslemesi

Ayrıca Kişisel Blog üzerindeki İletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

300 Bin Turist / Güzel Hosting

“300 Bin Turist Gitti Ben Kaldım” için 2 cevap

 1. İstediğimiz bu mu?
  Bunu iyi sorgulamak lazım?
  Turizm yatırımı evet Sinop’a çok şey katacak bir çok alanda ivme kazandıracaktır.

  Fakat 5 sene Sonra sana yaylada semaver yakan Osman dayıdan o çayı para ödeyerek içeceksin. Çünkü adı közde osman amca çayı olacak.

  Afatın kahvede arkana yayılarak “Bağa bi su vi yiğenim dolaptan ossun” dediğin o soğuk suyun parası içini yakacak.
  Memlekete gittiğinde sohbet ettiğin arkadaşın bir otelin şezlong görevlisi yada “barının” sorumlusu olacak.
  Yazları Elif ba cüzü okuyan gençler turistlerin hatlarını okuyacak. Kimi krem sürecek kimi masaj yapacak. Evde babası 5 vakit namaz kılan hacca gitmiş Hüseyin amcanın oğlu içki servisi yapacak.

  Ülkemizde turizm sektörünün geliştiği alanlar belli. Bizde doğa ve insanımızla gurur duyuyoruz. Bırakın turizm konusunda da geri kalıverelim. Biz zaten tatil istiyorsak gideceğimiz yer belli.

  Seçenekler çok. Ama “memlekete” baba, ata topraklarına gideceksek bırak kırsal kalsın. Gelişim çocukluğumuzdan geriye birşey bırakmayacak çünkü. Belki kendim için çok egoistçe düşünüyorum ama ben memleketimi mümkün olduğunca “geri kalmış” seviyorum.

  20 yıl önceki samimiyet şimdiki insanlar arasında ki samimiyet.Hangisi??!!
  Daha dur bir alt yapı 3 apartman diktik insanlar bu seviyeye geldi.

  Sözün özü: Her yer gelişmek zorunda değil.Bazı yerleri özünü koruyarak saklamak gerekir.Yoksa memleketimiz de “turist” olacağız, ki Zaten olmaya başladık.

  Nizamettin Gümüş, Memlekette kanun kural nizam var. Sosyalist ve devrimcilerin etkin olduğu dönemde Sinop daha bakirdi. Bunu bilinçli olarak yaptılar başardılar. Şimdi bir onlardan bir bizdene döndü olayın şekli değişti. 2 bizden olduğu zaman zaten iş bitmiştir.

  1. Evet ağabeyim. Dediklerinin gerçekleşme ihtimali yüksek. Lakin Sinop’ta kalanların umudu da turizm. Seninle aynı şeyleri düşünmekle beraber her geçen gün artan artışa çözüm de bulunulmalı. Yoksa insanoğlu kendi alanını doğaya zarar vererek açacaktır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site spam'i azaltmak için Akismet'i kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin..