Amnias River yahut Gökırmak Nehri

Durağan’ın size anlatacağım o kadar güzel yeri var ki hangisinden başlasam diye çok düşündüm. Sonuç olarak Amnias River yani Gökırmak nehri ile başlamaya karar verdim.

Durağan ya da Durak Han

Amnias River yahut Gökırmak Nehri
Amnias River yahut Gökırmak Nehri – Durağan

İnsanın doğduğu yerin tarihini, kültürünü ve coğrafyasını araştırması kadar eğlenceli bir şey daha olduğunu düşünmüyorum.

Durağan benim doğduğum ilçe. Sinop’un iç kesiminde yerleşmiş Karadeniz kültürü ile Anadolu geleneklerinin karışımıyla harmanlanmış kendine has güzellikleriyle yeşil memleketim.

Durağan, ismini kasabada bulunan tarihi bir handan almaktadır. Kasabanın ilk kurulduğu yer, ilçenin beş kilometre kuzeyinde bulunan “Sakızören” adlı yerdir.

Sakızören bölgesinde bulunan kaynak suyunun yanına bir süre yerleşilmiş, kaynak suyunun kuruması ile bölge halkı Gökırmak’ın kıyısına inerek bugünkü Durağan’ı kurmuşlardır.

Yer değişikliğin önemli bir sebebi de, halkın yol kenarında bulunan Durak Han’ın yanına yerleşme istekleridir.

Durak Han, 1265 yılında Pervane oğulları döneminde, Pervane Muînüddin Süleyman tarafından yaptırılmıştır.

Han, uğrak ve durak (dinlenme) yeri olarak kullanılmıştır. Bu durum yıllarca sürmüş, yolcu ve halk dilinde buna hana Durakhan denilmiştir.

Böylece yeni kurulan kasabanın adı, bu hana atıfta bulunarak Durakhan konulmuş, zamanla halk dilinde Durağan şeklini alarak bugünkü ismine kavuşmuştur.

Dikkatinizi Çekebilir: Çorlulu Zarifi Kimdir? (1558-1604)

Annias River yahut Gökırmak Nehri

Amnias River yahut Gökırmak Nehri
Amnias River yahut Gökırmak Nehri

Aminas eski Yunanca’dan gelme bir isim. İlk duyduğumda bana çok otantik geldi. Amnias ismini araştırmama rağmen ne anlama gelir öğrenemedim.

Ancak Pafloganyalılardan veya Hititlerden kalma bir miras olabileceğini düşünüyorum.

Zira bahsettiğim yerlerde bu iki uygarlık etkili bir hükümdarlık sürmüş.

Battle of the River Amnias (Amnias Nehri Savaşı)

Antik tarihe sahip Gökırmak nehri üzerinde gerçekleştiği söylenen bir savaş, bölgenin ne kadar önemli bir konuma sahip olduğunu da gösteriyor.

Günümüze ulaşan bilgiler ışığında Battle of the River Amnias (Amnias Nehri Savaşı) hakkında şunları biliyoruz:

Millattan Önce 89 yılında Pontus Kralı VI. Mithridatis ile Bitinya Kralı IV. Nikomedes Philopator arasında geçmiş bir savaştır. Birinci Mithridatik Savaşı olarak da adlandırılır.

Savaş, Pontusluların mutlak galibiyetiyle sona erdi. Bu savaşın ardından Romalılar Küçük Asya’da egemenlik kaybına uğramıştır.

Amnias River mı Gökırmak mı?

Gökırmak nehri, Kızılırmak nehrini besleyen en büyük kollardan biridir. Ilgaz’ın eteklerinden doğan nehir, Kastamonu, Taşköprü, Hanönü, Boyabat ve Durağan’dan geçerek Karadeniz’e dökülür.

Böyle bereketli ve önemli bir geçmişe sahip bir nehrin kenarında kurulan Durağan, coğrafi ve tarihi dokusuyla keşfedilmeyi bekliyor.

Siz hangisini beğendiniz?

Aminas, Paflagonya derken aklıma Amnias River mı Gökırmak mı sorusu geldi. Hangisi daha çekici daha otantik bilemedim. Amnias isminin antik çekiciliği Gökırmak isminin verdiği sahiplenme hissi.

Hangi isim daha etkili karar veremedim ama ismi ne olursa olsun Gökırmak nehri ya da Amnias River her haliyle güzel ve görülmeye değer.

Eğer yolunuz Sinop’a düşerse Durağan’a uğrayın ve Amnias’ın büyüsünde kaybolurken Gökırmak’ı seyrediyor olmanın hazzını yaşayın derim.

Amnias River yahut Gökırmak Nehri
Amnias River yahut Gökırmak Nehri

Kaynakça

1- Sinop İli Tarihi, Bekir Başoğlu, 1978.
2- Durağan Belediyesi internet sitesi.

Yorum yapın

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Bu site, spam'ı azaltmak için Akismet kullanır. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Don`t copy text!