Ünlü İlahiyatçı Açıklıyor: O Dua Nasıl Edilir?

Dua nasıl edilir, dua adabları nedir, dua etmenin incelikleri nelerdir, kimler için dua edilir gibi sorulara yanıtlar aradım. En önemlisi sevdiklerinize dua ederken yapabileceğimiz küçük ama önemli bir ayrıntıyı tekrar hatırlatmak istedim.

Hani çok güzel bir söz vardır; dua eder, dua bekleriz diye. Hem birbirimize edeceğimiz duaların kabul olması hem de duanın önemine dikkat çekmek gayesiyle bu yazıyı dua konusuna ayırdım.

Duayı Kişiselleştirmek

Duayı kişiselleşmek birçoğumuzun fazla önemsemediği bir durum. Zaten duanın namaz sonrası yapılması gereken bir iş olarak görüldüğü bir devirdeyiz. İnsanlar arasında duaya dair söylemler, dil alışkanlığı ile sınırlı.

Özellikle dua etmek için fırsat kollayan yahut hasbi olarak duaya sığınan kimseleri de göremiyoruz etrafımızda. Neyse. Hadi olumsuzlukları bir kenara bırakalım ve yazının başında bahsettiğim küçük ayrıntıya odaklanalım.

Eskilerin hikâyelerinde dua ettikleri kişilerin isimlerini listeler halinde tutanlar çokça anlatılır. Bu listeler, onlar için samimiyetlerinin, özverilerinin ve fedakarlıklarının bir göstergesiydi.

İsim vererek dua etme geleneğinin temeli Efendimiz Aleyhisselâm’ın şu sözlerine dayanır:

Bir Müslümanın din kardeşinin arkasından ettiği hayır dua kabul olur. O dua edince, bir melek, “Âmin, kardeşin için istediğinin aynısı sana da verilsin” der. (Müslim, Tirmizi, İbni Mace)

Sevdiğimiz, kıymet verdiğimiz kimselerin ismini zikrederek Allah’tan sağlık esenlik ve selamet istemek ne güzeldir. Biz, eskilerden gördüğümüz gibi hareket etmeyi severiz. Bizlerin de bir isim listesi olmalı.

Ünlü İlahiyatçı Açıklıyor: O Dua Nasıl Edilir?
Ünlü İlahiyatçı Açıklıyor: O Dua Nasıl Edilir?

Dua Nasıl Edilir?

Oruçlu iken duaların kabul olduğuna göre, dua etmek için en uygun zaman oruçlu olduğunuz andır. Aileniz ya da sevdikleriniz için içtenlikle yapacağınız dua kabul edilecektir ama duanızı kişiselleştirir ve özeleştirirseniz daha güzel olur.

Normal koşullarda dualarınızı ve dua ettiğiniz kimseleri gizli tutmanız hoş olandır. Tabi dayanışma ve destek olmak amacıyla dua ettiğinizi belirtmenizde sakınca yoktur.

Ancak usulüne uygun olan, dua ettiğiniz kişileri saklı tutmak ve sizden dua talebinde bulunmayan kişileri de dualarınıza katmaktır.

Kimlere Dua Edilir?

Dua edeceğiniz kişileri ve hangi konularda dua edeceğinizi kategorize etmek: Çok sayıda insana dokunmaya, farklı konu ve sorunları dile getirmeye ve dualarınızın geri dönüşünü hızlandırmanıza yardımcı olur.

Bu sebeple aşağıdaki kategorilerden tanıdıklarınızı veya duyduklarınızı düşünün ve onlar için her gün dua edin.

1- İyi niteliklere sahip ancak iyi niyete yönlendirilmemiş kişiler. Bu kimselere doğru yola ulaşması için dua edin ki Rabbim hem ona hem sizlere hidayet ve istikamet nasip etsin.

2- Allah’ın razı olduğu işlerle meşgul olan ve samimiyetle hizmet eden kişiler. Bu kimselere dua edin ki Allah da sizi razı olduğu ve samimiyetle hizmet eden kimselerden eylesin.

3- Halka açık şekilde alenen günah işleyen kişiler. Siz bu kişilerin affedilmesi ve doğru yola ulaşması için dua edin ki Allah da sizlerin günahlarını affetsin ayıp ve kusurlarınızı gizlesin.

4- Hasta olan kişiler. Siz hasta olan kimselere dua edin ki Allah da size sağlık ve selamet versin. Kaza ve beladan uzak eylesin.

5- Maddi olarak geçim sıkıntısı çeken veya borcu olan kişiler. Sizler böyle kimseler için dua edin ki Allah da sizin rızkınızı bereketlendirsin çoğaltsın.

Aileniz ve sevdikleriniz için dua etmek peygamber sünnetidir. Sizler de Efendimiz Aleyhisselâm’ın bu sünnetini ihya ederek dualarınızda sevdiklerinize yer ayırın ve onların hayrı için dua edin.

Rabbim dualarınızı kabul ve makbul eylesin..

Peygamber Efendimiz’den Örnek Dualar

“Allah’ım, Senden hidayet, takva, iffet ve zenginlik isterim.” (Müslim)

“Allah’ım, bana doğruyu ilham et ve beni nefsimin şerrinden koru.” (Tirmizî)

“Ey kalpleri evirip çeviren Allah’ım, kalbimi dininin üzerinde sabit kıl.” (Tirmizî)

“Allah’ım! Senden yararlı bilgi, hoş rızık, kabul edilmiş amel isterim.” (İbn Mace)

“Allah’ım, beni bağışla, bana merhamet et, bana afiyet ver ve bana rızk ver.” (Müslim)

“Allah’ım, yaptığım şeylerin şerrinden ve yapmadığım şeylerin şerrinden Sana sığınırım.” (Müslim)

“Allah’ım, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan ve cimrilikten Sana sığınırım. Kabir azabından Sana sığınırım. Hayatın ve ölümün fitnesinden Sana sığınırım.” (Müslim)

“Allah’ım, Senden rahmetini icap ettiren şeyleri, mağfiretini gerektiren şeyleri, bütün günahlardan esen kalmayı, bütün iyilikleri ganimet olarak kazanmayı, cennete nail olmayı ve cehennemden kurtulmayı isterim.” (Müslim)

Ünlü İlahiyatçı Açıklıyor: O Dua Nasıl Edilir?
Ünlü İlahiyatçı Açıklıyor: O Dua Nasıl Edilir?

Kaynakça

1- TDV İslam Ansiklopedisi, Osman Cilacı maddesi.

Yorum yapın

Don`t copy text!