Dünyayı Kurtarmak İstiyorum – Kimler Benimle?

Paylaş

Dünyayı kurtarmak benim çocukluk hayalimdir. Öyle ya Cüneyt Arkın’ın “Dünyayı Kurtaran Adam” filmi ile büyümüş nesildenim ben. Küçükken bu hayallerle oynadım oyunlarımı. Dünyayı kötülerden arındıran, savaşlara son veren biri olmak istedim hep. Şimdi ne düşündüğümümü soruyorsunuz? Öyleyse okumaya devam edin.

Şöyle bir baktığımda gördüm ki mazlum ve mütedeyyin ailelerde yetişen çoğu çocuk dünyayı kurtarma hayalleri kurmuş. Aklımıza hep mazlum ve mağdur edilen garipleri koymuşuz.

Gökten üstümüze demokrasi yağmasa bizler de bombalar altında ezildik.

Filistin’de, Bosna’da, Türkistan’da, Afganistan’da ve Irak’ta haince öldürenlerle beraber aynı acıları yaşamamış olsak dahi biz de onların dertleriyle hüzünlendik.

Ölen çocuklar, parçalanan bedenler, yarım kalan hayaller ve ecel gelene değin hüzne terkedilmiş aileler..

Küçük yaşta pek anlayamadığımız bu vahşet büyüdükçe daha belirginleşti. Dün tanıyamadığımız o zalim yüzler bugün netleşti.

Belki de o hain niyetli cani yüzler her zaman netti de bizler bu tabloyu yeni yeni daha net görür olduk. Yeryüzünde zulümler arttıkça tabloda büyümeye devam ediyor.

Dünyayı Kurtarmak İstiyorum - Kimler Benimle?
Dünyayı Kurtarmak İstiyorum – Kimler Benimle?

Ben ise halâ dünyayı kurtarmak istiyorum.

Gülmeyin dostlar!

Bu istek öyle sahte süper kahraman olmakla felan alakalı değil. Hem bu istek öyle imkansız da değil. Sokak sokak dolaşıp kağıt toplayan gencecik kardeşimiz için dahi imkansız değil.

Dünyayı kurtarabileceğinize inanıyorsanız yazıyı okumaya devam edin. Yok inanmıyorsanız bundan sonrasında size hitap edecek birşey bulamayabilirsiniz.

Dünyanın nasıl kurtulacağını –burada kurtaran biz oluyoruz– anlatmadan önce dünyayı kurtarmaktan ne anladığımı belirteyim.

Dünyayı kurtarmak nedir?

Dünyayı kurtarmak; Sömürü düzeninin olmadığı bir hayat için çalışmaktır.

Çocukların bir hiç uğruna öldürülmediği, mülteci gemilerinde süründürülmediği bir dünya için çabalamaktır. Üç beş varil petrol uğruna anaların ağlatılmadığı bir dünya için gayret göstermektir.

Güçlünün hukukunun değil, hakkın ve haklının hukukunun hüküm sürdüğü bir düzen kurmaktır.

Parası olanın, parası olmayanı ezdiği bir dünya için değil, zengin-fakir ayrımı yapılmaksızın, sınıf ayrımı yapılmadan yaşanan bir dünya için çabalamaktır.

Hırsızlıkların, yolsuzlukların, mala kastın, cana kastın, ırkçılığın, marjinalliğin, şiddetin ve adaletsizliğin olmadığı bir dünya için çabalamaktır.

Yani insan aklının kötü dediği şeylerin meşru hale getirilip iyi dediği şeylerin toplumun hafızasından silindiği bir dünya oluşmasını engellemek için canı pahasına çalışmak ve çabalamak bizim dünyayı kurtarma algımızı oluşturan temel düşüncedir.

Peki dünyayı nasıl kurtaracağız?

Her insanın dünyası farklıdır. Her insanda farklı bir kapsama alanı vardır. Fabrika işçisinde farklı, Cumhurbaşkanı’nda farklıdır.

Herkes kendi içerisinde oluşturduğu dünyasını kurtarmalı, adil düzeni getirmelidir. Kendi dünyamızı düzelttiğimizde dış dünyanında adaletli hale geldiğini göreceğiz.

Bu zor değil!

Çalıp çırpmayan dürüst bir esnaf, düzgün bir şirkete sahip, işçilerin hakkını zamanında veren bir patron, halkına güzel hizmet veren bir belediye başkanı ve yolsuzluk ve rüşvetin önüne geçmek için canla başla çalışan bir bürokrat olmak.

Dünyanın kurtuluşu burada ve bu kadar basit.

Yitirdiğimiz kişiliğimizi, ahlakımızı, ve dünya görüşümüzü farkedip kurtuluşun temel koşulunun kendimizi değiştirmek olduğunu idrak etmemiz gerekiyor.

Sonuç olarak herkes kendi dünyasını kurtarmak için çaba gösterirse yaşadığımız dünya kendi kendini zaten kurtaracaktır, bunu göreceksiniz, göreceğiz.

Bu dünyayı kurtaracak olanlar bizleriz. Öyle ya da böyle biziz. Ve eninde sonunda zulüm ile abad olunmayacağını bütün dünyaya göstereceğiz.

Güzel günler, çok güzel günler göreceğiz inşallah!

“Dünyayı Kurtarmak İstiyorum – Kimler Benimle?” için bir yanıt

  1. Merhaba Nizamettin Bey. Yazınızı okudum. Gayet anlaşılır ve makul bir öneri sunuyorsunuz. Zaten bu yazdıklarınızı uygulayabilirsek dünyayı kurtaramasak da kendi çevremizi kurtarmış oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.