Elhamdülillah Şükürsüzlüğümüzün Farkındayız

Elhamdülillah. Hamd olsun. Çok şükür şükürsüzlüğümüzün farkındayız. Allah muhafaza bir de gaflet içerisinde olsa idik halimiz nice olurdu?

Elhamdülillah Şükürsüzlüğümüzün Farkındayız
Elhamdülillah Şükürsüzlüğümüzün Farkındayız

Örgütlü terörist İsrail, Gazze’ye uyguladığı ablukayı genişletiyor. Gazze’ye bebek bezi, biberon, sabun, gelinlik dahil bir çok ürünün girişini yasaklandı.

Doların 5 lira üzerine çıkması genç webmasterleri isyan ettirdi. Yeni domain ve hosting alamayan bloggerlar projelerinin yarım kalmasından şikayetçiler.

Birbirinden farklı gibi görünen bu iki konunun ortaklığı bizim şükürsüzlüğümüzdür. İsrail’in public enemity tavrına karşı sessiz kalmak ve doların yükselişiyle açlığa mahkum olacağına inanmak arasında fark yoktur.

Şuurlu bir Müslüman Allah’ın inanıyorsanız üstünsünüz vahyince küfre ve küfrün silahı olan siyonizm illetine karşı dik durması gerektiğini bilir/bilmelidir.

Müslümanlar, unuttukları bazı kaideleri ve güzel davranışları yeniden hatırlamalıdır. Insan, unutan ve hatırlayan bir varlıktır. Unuttuğunda zillete düşer, hatırladığında mahlukların en şereflisi olur. Hatırlamak için Elhamdülillah sırrına varmalıyız.

Elhamdülillah sırrına ermenin yolu..

Elhamdülillah Şükürsüzlüğümüzün Farkındayız
Elhamdülillah Şükürsüzlüğümüzün Farkındayız

Bilinçli bir müslümanda bulunması gereken başlıca özellikler şunlardır;

1- Allah’ın birliğine ve O’ndan başka ilah olmadığına, Hazreti Muhammed Aleyhisselam’ın Allah’ın kulu ve peygamberi olduğuna, peygamberlere kitap gönderildiğine, ahiret gününe, öldükten sonra dirilmeye, hayır ve şerrin Allah’ın yaratmasıyla olduğuna şüphesiz inanır ve dili ile de bunları ifade (ikrar) eder.

2- Allah’ın emreylediği ve Peygamber Aleyhisselam’ın gösterdiği şekilde namazını kılar, orucunu tutar, malının zekatını verir. Ayrıca yetimlere yaksullara, muhtaçlara, hısım ve akrabalara, yolda kalmışlara, malı ve imkanları ile seve seve yardımda bulunur.

3- Allah’ın ve Hazreti Peygamber Aleyhisselam’ın emirlerine itaat eder ve ahlaki görevlerini eksiksiz yapar.

4- Önemli ve tehlikeli durumlarda asla sarsılmaz, gevşeklik göstermez. Allah’a dayanır.

5- Felaketleri metanetle karşılar. Bunları sarsılmadan atlatabilmek için, bütün kuvvetini sarfeder. Sabır ve tahammül gösterir. Allah’tan ümidini kesmez.

6- Ana-babaya itaat eder, onların kalblerini kıracak en ufak sözlerde ve işlerde bulunmaz.

7- Sözünde durur, ahdine vefa gösterir, emanete hıyanet etmez.

8- Üzerine aldığı her türlü vazifeyi, en güzel şekilde yapmaya çalışır.

9- Kılık kıyafetini, oturup yattığı yeri, bütün eşyalarını kirden ve pastan; kafasını kötü fikirlerden; kalbini fena duygulardan; dilini çirkin ve kaba sözlerden temizler. Beden ve ruh temizliğiyle herkese örnek olmaya çalışır

10- İnsanlar arasında ihtilaf çıkarmaktan, insanları birbirine düşürecek sözlerden sakınır.

11- Kimsenin ayıplarını, gizli hallerini araştırmaz ve ortaya dökmez.

12- Bilnediği bir şey hakkında hüküm vermez.

13- Şahsiyetini kumar, içki, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan korur; riyakarlık, dalkavukluk ve hilekarlığa tenezzül etmez.

14- Başkalarına karşı kibirlenmez, büyüklük taslamaz.

15- Kötülüğün, ahlaksızlığın her çeşidinden; gizlisinden, açığından, büyüğünden, küçüğünden sakınır; halkın iyiliği için çalışır.

16- Varlık zamanında da, darlık zamanı da da başkalarına elinden geldiği kadar yardımda bulunur.

17- Her iyi işe destek olur, maddi ve manevi yardımda bulunur. İnsanlara iyilik tavsiye eder. Fenalığa ve zulme asla yardımcı olmaz. Kötüleri korumaz ve herkesi kötülükten çevirmeye çalışır.

18- Kin gütmez, kimseye hased etmez, herkese faydalı bir insan olmaya özenir.

19- Kişilerin ve toplulukların nasıl yükseldiklerini, nasıl gerilediklerini ve nasıl düştüklerini araştırarak, onlardan ibret alır ve bu suretle başkalarının düştükleri hataya düşmemeye çalışır.

20- Kim söylerse söylesin hakkı kabul eder. İlim ve hüneri, hikmet ve hakikatı nerede bulursa alır ve bunda hiç taassup göstermez.

21- Allah yolunda, millet ve memleket uğrunda her türlü fedakarlığa katlanır, yerine göre canını bile vermekten çekinmez.

22- Müslümanların derdini kendine dert edinir ve onların iyiliğine çalışır. Hastalarını arayıp sorar, sıkıntılarını gidermeye uğraşır, cenazelerine gider, kendisinden büyük olanları, hele ihtiyarları sayar, küçüklere acır ve her canlıya karşı şefkatli olur.

23- İşlerinde kararsız ve evhamlı olmaz. Bir işin meydana gelmesi için mutlaka yapılması gereken sebeplere yapıştıktan sonra, Allah’a tevekkül eder.

24- Her ne suretle olursa olsun şüpheli şeylerden kaçınır.

25- Bir müslüman için en büyük gaye; hakiki bir müslüman olmaya çalışmak, müslümanlığın öğrettiği faziletleri yaşamak ve yaşatmak ve bu suretle bütün insanlığa örnek olmaktır.

Elhamdülillah, Allah’a dayanır. Allah’ın müslümanlara yüklediği sorumluluğa ve bu sorumluluğun getirdiği mükafata teşekkürdür.

Şükürsüzlüğümüzü hatırlatıp, bize yeniden şükretme imkanı veren Allah‘a hamd olsun.

Allah’a emanet olun..

Beni Twitter @sugolgesi kullanıcı adım ile takip edebilirsiniz.

Beni yine Facebook @nizamettingumus57 adlı profil sayfamdan takip edebilirsiniz.

Ayrıca Kişisel Blog üzerindeki İletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Yazılarımı RSS Beslemesi üzerinden de takip edebilirsiniz.

Banane Amerikadan / Güzel Hosting

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site spam'i azaltmak için Akismet'i kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin..