Senin Fikrin İFFET Olduktan Sonra Karşındakinin Her Yeri AFET Olsa Ne Olur?

Sadakatsizlik, toplumumuzun utanç verici birçok unsuru gibi çoğu zaman kilimin altına süpürülen mühim bir konudur. Sadakatsizlik konusu Müslüman toplumlarda salgın derecesinde ve maalesef gün geçtikçe büyüyen bir sorun olmaya devam ediyor.

Türkiye’deki evli çiftlerin kabaca %60’lık kısmı evliliklerinin bir döneminde sadakatsizlik gösteriyor.

Evli ve bir çocuklu bir aile babası olarak en çok dikkat gösterdiğim konu zinadır. Eşin aldatılmasının yanı sıra insanın hem dünyada hem de ahirette felaketi olabilecek bir yasak.

Sadakatsizlik ve aldatma kavramlarının tam olarak anlaşılmadığını düşünüyorum. İnsanların çoğu için aldatmak bir başka kişiyle fiziki/cinsel temasda bulunmak olarak algılanıyor. Maalesef bu görüş Müslüman cenah içerisinde de yaygın.

Hayata dair yazılara da yer verdiğim bu blogda, Müslümanca bir bakış açısıyla hem sadakatsizlik ve aldatma konusuna, hem aldatanlara hem de aldatılmış olanlara dair düşüncelerimi yazdım.

Sadakatsizlik ve Aldatma
Senin Fikrin İFFET Olduktan Sonra Karşındakinin Her Yeri AFET Olsa Ne Olur?

Sadakatsizlik ve Aldatma

Diğer tüm toplumlar gibi Müslüman toplumlarda da bu konuyla uğraşırken karşılaşılan benzersiz zorluklar ve çeşitli düşünceler var. Mesela toplum olarak şunlara sahibiz:

1- Bir savunma refleksi olarak, aldatan eş, kendi kusur ve günahlarını örtmek için sık sık eşi hakkında konuşarak onu küçük düşürür ve üçüncü şahısların desteğini kazanır.

Haksız beklentiler ve suçu kadına yükleyen kültürün etkisiyle birçok kadın kendi aileleri tarafından dahi kocalarını mutlu edemedikleri için suçlanabiliyor. Tabiki bu yaklaşım tarzı İslâmî kaidelerden ve Peygamber Aleyhisselam’ın geleneğinden yoksundur.

John ve Julie Gottman‘ın 40 yıllık evlilik araştırmalarına göre, bir evlilikte ihanete doğru ilerleyen adımların başlamasına neden olan ortak bir payda vardır:

Bir eş diğeriyle yakınlık kurmaya çalıştığında diğeri alakasız davranışlar sergilediğinde ihanete giden yolda ilk adım atılmıştır. Örneğin; “Bunca hayal kırıklığı ile yaşamaya ne gerek var? Başka biri ile çok daha mutlu olabilirim.”

Bu tarzda küçümsemeler ve kendini haklı görme çabaları insanlar arası güveni bozarken, eşleri aldatma sarmalının içine doğru çeker.

2- Sadakatsizlik göstererek eşini aldatan erkekler, birlikte olduğu kişiyle evliliğin gereklerini ve sorumluluklarını yerine getirmeden yaşamaya devam eder. Bu çok yayın olan ikinci “gizli” eş durumudur.

Gizli ilişki yaşayanların yanında birçok erkek de karısını terk eder ve birlikte olduğu diğer kadını yeni tanıyormuş gibi yaparak hayatına devam eder.

Maalesef günümüzde en pratik Müslüman erkekler dahi evlilik akdinin yükümlülüklerini yerine getirmeye, İslami evliliğe dair tüm ilke ve inançlardan uzaklaşmaktadır.

Oysa hem gizli evlilik hem de birlikte yaşama fikrî Peygamber Efendimiz’in farklı yönleriyle bize öğrettiği evlilik akdinin amacını geçersiz kılıyor. Zira gizli evliliği olan erkeğin üç dört tane daha gizli karısı olması mümkündür.

Konusunda uzman olan Amerikalı psikiyatrist Dr. Frank Pittman‘ın araştırmalarına bakıldığında nikahsız olarak yaşadığı kişilerle evlenip boşanan çiftlerin oranı %75’lere varmaktadır.

Bu boşanmaların başlıca sebebi ise güven eksikliği olarak belirlenmiş. Daha önce bir ömür boyu yaşamayı taahhüt ettiği birini aldatarak sizinle evlenen birine nasıl güvenebilirsiniz?

Allah’ı Aldatamayız!

Eşlerini aldatan kardeşlerimiz bilmelidirler ki: Zina için hiçbir gerekçe yoktur ve dünyada utandığınız eşlerinizin sorumluluğundan kıyamet gününde Allah’a vermekten kurtulamazsınız. Hesap gününde kimse kimsenin yükünü sırtlanmaz.

Geri kalmış kültürel alışkanlıkları bahane göstermek ve sizin gibi hanımlarını aldatmış kimselerden onay almak Allah’ın belirlediği hükmü değiştirmeyecek!

Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o hayâsızlıktır, çok kötü bir yoldur. (İsra:32)

Aldatan bizden değildir. (Müslim)

Şeytanın aldatmasıyla başlayan hiçbir şey birden bire Allah’ın rızasını kazanmaz. Eğer aldattıysanız, Allah’dan ve sadakatsizliğinizle incittiğiniz kimselerden samimice af dilemelisiniz.

İşlediğiniz suçun günahını tamamen kabul ederek, bir şeyleri düzeltmek için gereken adımları atmalısınız.

Dedikodu ve Fitne Kazanı

Kendini dedikodu ve fitne ateşinin çekiciliğine kaptıranlara bir öğüt: İffetli bir kişinin onurundan ve haysiyetinden daha önemli bir şey yoktur. Evet, iffetini korumayan birçok kişi var lakin masum birini iftira ile haksız yere suçlamak, ahirette günah olarak size yeter.

Ben Müslüman blog yazarı olarak şeffaflıktan yanayım ve sosyal rahatsızlıkları dile getiriyorum. Ancak doğru kanıtlar olmadan insanları suçlamayı reddediyorum.

Rahatlık ve Yakınlaşma

İş yerinde veya herhangi bir ortamda yanındakilerle yakınlaşmaya ve rahat davranmaya başlayanlara bir tavsiye. Zina, yakınlaşma ve rahatlığın en belirgin tezahürüdür. Siz elleriniz, gözleriniz ve diliniz ile de zina ediyor olabilirsiniz.

Fiziksel bir yakınlaşmanız olmasa dahi, eşinizi duygusal olarak aldatıyor olabilirsiniz. Şeytanın ayak izlerini takip ederek geri dönüşü olmayan bir yola girmeyi derhal kesin.

Dr. Shirley Glass‘a göre, fiziksel sadakatsizlik ve aldatmanın temelinde %80 oranında bir başka kişiyle cinsel olarak yakınlaşma yer alıyor.

Eşinizin dışında bir başka kişiyle duygusal yakınlık kurmak ve empati yapmak tek taraflı platonik bir durum değildir. Eşinizin haricinde biriyle evliliğin temel unsurlarından birini aramaktır.

Aldatılanlar için Ceza Yok

Yazıyı sonlandırırken en önemli kısmı değinmek istiyorum.

Eşleri tarafından aldatılan ve eşinin aldatmaması için yeterince gayret göstermemekle haksız yere suçlananlara bir hatırlatma:

Kocalarınızın/hanımlarınızın kendi fasit isteklerinden kurtulamamaları sizin suçunuz değil. Bu dünyada toplum size haksızlık yapsa dahi Allah’ın adaleti kaimdir.

Ufak hatalar yapmış olsanız da hiçbiri eşinizin sizi aldatmasına bahane olamaz.

Kaynakça

  • 1- İsra suresi 32. ayet. Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an-ı Kerim meali.
  • 2- Hadis-i Şerif, Müslim.
  • 3- John ve Julie Gottman, The Seven Principles for Making Marriage Work.
  • 4- Dr. Frank Pittman, Private Lies: Infidelity and Betrayal of Intimacy.
Sadakatsizlik ve Aldatma
Senin Fikrin İFFET Olduktan Sonra Karşındakinin Her Yeri AFET Olsa Ne Olur?

Yorum yapın

Don`t copy text!