Balık İçin Ölmek: İsrail’in Korsanvari Tavrı Filistinli Balıkçıları Öldürüyor!

Filistinli balıkçılar ölüyor! Gazze’nin balıkçılık sektörünü bitirmek isteyen İsrail, acımasız tavrıyla Filistinli balıkçıları adeta ölüme terk ediyor.

16 Ağustos 2020 tarihinde İsrail donanması, Gazze denizini kapalı askeri bölge ilan etti. Bunun birkaç gün ardından Gazze denizi açıklarında balık tutmak isteyen balıkçılar İsrail askerlerinin hedefi oldu.

Filistinli Balıkçılar Ölüyor!
Balık İçin Ölmek: İsrail’in Korsanvari Tavrı Filistinli Balıkçıları Öldürüyor!

Filistinli Balıkçılar: Gerçek Kahramanlar

Yaşanılan bu olayın ardından Filistinli balıkçılardan biri olan Fathi şöyle söylüyordu:

Karım, sekiz çocuğum ve ben geçimimizi balık tutarak sağlıyoruz. İsrail donanması bize ateş etti ve bölgeyi terk etmemizi istedi. Satacak balıklarım olmadan, çocuklarıma verecek bir şey alamadan ellerim bomboş, eve ailemin yanına dönmek zorunda kaldım.

Filistinli Balıkçı Fathi

Bu Filistin ve Gazze’de sıradan bir hikaye. İsrail İnsan Hakları Bilgi Merkezi B’tselem verilerine göreGazze’de bulunan balıkçıların %95’lik kısmı yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Dünyadaki gerçek kahramanlar Gazze’de yaşayan Filistinli balıkçılardır. Onlar, binlerce ihtimal karşısında yılmadan ailelerinin geçimi için denize açılıyor ve Siyonist İsrail’e meydan okuyorlar.

Bu hikayede İsrail donanmasının korsanları, Filistinli erkeklerin – bazı anlarda kadınların da – tekne veya botlarını batırıp onları kıyıya dönmeye zorluyor. Bu zulüm (rutin) tam 13 yıldır devam ediyor.

İsrail’in kendi isteklerine göre hareket eden başına buyruk tavırları sonucunda Gazze’nin balıkçılık bölgesi tamamen kapatıldı. Binlerce Filistinli balıkçı ailelerine yiyecek temin etmekte zorlanmaya başladı ve tükenmeye yüz tutan Gazze ekonomisinde bir sektör daha yok olmaya mahkum oldu.

İsrail, kapatma kararını Filistinli protestoculara karşı bir misilleme olarak aldı. Konu İsrail’deki yangın balonlarına uzanıyor. Bu iddia İsrail basını için geçerli bir sebep olarak görülse de bunun arkasında bambaşka bir hikaye yatıyor.

İşin aslı şu: Filistinli protestocular İsrail’e yangın çıkaran balonlar saldı ve bunlar Gazze’ye bitişik olan tarım alanlarını yaktı. Bu eylem umutsuz bir yardım çığlığı oldu.

Çünkü, Gazze’nin elektrik yakıtı bitti ve Gazze’ye elektrik verilmeyecek. Gazze Elektrik Dağıtım şirketi elektrik santralinin tamamen kapatıldığını duyurdu. 18 Ağustos 2020 tarihinde Gazze’ye kısıtlı şekilde erzak temin edilmesini sağlayan Karem Abu Salem Geçişi İsrail tarafından askeri bir emirle kapatıldı.

Geriye tek çarenin deniz olması, Filistinli balıkçılar ile İsrail askerleri arasındaki gerginlik tek taraflı bir savaşa dönüştü. Yıllar boyunca şiddetli acılar yaşanan bölgede bir de bu olayların yaşanması Gazze halkına ciddi zararlar veriyor.

Filistinli Balıkçılar Ölüyor!
Balık İçin Ölmek: İsrail’in Korsanvari Tavrı Filistinli Balıkçıları Öldürüyor!

Gazze’de Balıkçılık Sektörü Yok Ediliyor!

Gazze’nin bir zamanlar şahlanan balıkçılık sektörü şimdi İsrail’in müdahalesiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Oysa balıkçılık bir zamanlar çok popüler bir meslekti.

Örneğin 2000’li yıllarda Gazze balıkçılık endüstrisinde kayıtlı 10.000 kayıtlı balıkçı vardı. Bu sayı artık denize erişememeleri, hasarlı teknelerini tamir edememeleri ve yenilerini satın alamadıkları için 3700’e kadar geriledi.

Tabi bunların sadece adı balıkçı! Bunca sıkıntıya rağmen mesleklerini devam ettirenler bunu başka seçenekleri olmadığı için yapıyor. Aksi halde günün sonunda yiyecek yemekleri olmuyor.

Gazze kuşatmasının hikayesi aslında Gazzeli Filistinli balıkçıların hikayesidir. Balıkçılık mesleği, Filistin’in sorunlarıyla kökten bağlantılıdır.

Filistinli balıkçılar için öneme sahip bir tarih de 1993 yılıdır. 1993 yılında İsrail ile FKÖ (Filistin Kurtuluş Örgütü) arasında Oslo’da bir anlaşma imzalandı.

Bu anlaşma neticesinde barışın bir tezahürü olarak Gazze’nin balıkçılık bölgesi tam 20 deniz miline yani yaklaşık 37 km’ye kadar ulaşmıştır.

İsrail verdiği hiçbir sözde durmadığı gibi Oslo anlaşmasında yer alan balıkçılık anlaşmasında olan maddelere de uymadı. İsrail, 2006-2007 tarihlerinde avlanma bölgesini ilk olarak 12 deniz miline sonra 6 mile, ardından 3 mile kadar düşürdü.

Gazze’nin balıkçılık bölgesi, şiddetlenen çarpışmalar sonrasında İsrail tarafından kapatılır. Her ateşkes sonrasında Gazze halkının durumunu iyileştirme fikriyle boş vaadler eşliğinde yeniden kullanıma açılır.

Oslo sürecinden sonra en uzun balıkçılık bölgesi olan 15 deniz miline Gazze halkı Mısır’da yapılan görüşmeler sonucunda kavuştu. Ancak bu mola kısa süreli oldu.

İsrail donanmasının askerleri, Gazzeli balıkçıları hedef almaya, teknelerini batırmaya ve onları dar bir alanda avlanmaya itmeye devam ediyor.

Şubat 2018’de Filistinli balıkçı İsmail Ebu Ryalah öldürüldü. Ebu Ryalah, vurulduğu esnada küçük teknesi ile İsrail donanmasının yanında avlanıyordu. Tahmini olarak Gazze’den 5 deniz mili açıkta idi.

Tahmin ettiğiniz gibi Ebu Ryalah’ın öldürülmesinde hiçbir İsrailli sorumlu tutulmadı.

Askeri üniformalar içerisine girmiş İsrailli günümüz korsanlarının tehditlerine rağmen biraz çaresizlik biraz da cesaret göstererek Filistinli balıkçılar denize dönerek avlanmaya devam ediyorlar..

Kaynakça

  • 1- 2018: Plight of Gaza fishermen after Israel’s gradual destruction of their sector. BTSELEM
  • 2- Israel renews assaults on Gaza, shuts fishing zone. ARAB NEWS
  • 3- Gaza’s sole electricity plant shuts down after running out of fuel. MİDDLE EAST MONİTOR
  • 4- Israel lifts restriction on Gaza fishing zone as truce holds. THE NEW ARAB

Yazar Notu: Bu yazı Ramzy Baroud tarafından kaleme alınan ‘Dying to Fish’: How Israeli Piracy Destroyed Gaza’s Once Thriving Fishing Industry adlı yazının Nizamettin Gümüş tarafından yorumlanarak yeniden yazılmış halidir.

Ramzy Baroud kimdir?

Ramzy Baroud gazetecidir ve aynı zamanda The Palestine Chronicle’ın editörüdür. Kendisine ait yayımlanmış beş kitap vardır. Sonuncusu “Bu Zincirler Kırılacak: İsrail Hapishanelerinde Filistinlilerin Mücadele ve Direniş Hikayeleri”dir. (Clarity Press, Atlanta)

Ramzy Baroud, İstanbul Dr. Zaim Üniversitesi (İZÜ) İslam ve Küresel İlişkiler Merkezi’nde (CIGA) yerleşik olmayan bir Kıdemli Araştırma Görevlisidir. Web sitesi www.ramzybaroud.net

Filistinli Balıkçılar Ölüyor!
Balık İçin Ölmek: İsrail’in Korsanvari Tavrı Filistinli Balıkçıları Öldürüyor!

“Balık İçin Ölmek: İsrail’in Korsanvari Tavrı Filistinli Balıkçıları Öldürüyor!” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Bu site, spam'ı azaltmak için Akismet kullanır. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Don`t copy text!