Arama
Google Huawei Değil Amerika vs Çin Savaşı
Google Huawei Değil Amerika vs Çin Savaşı

Google Huawei Değil Amerika vs Çin Savaşı

Bugün sosyal medyada dolaşıma giren haberlere göre Google Huawei ile olan teknolojik işbirliği anlaşmasını sonlandırmış. Elbette bu konunun iki şirket arasında olan bir sorun olmadığını biliyoruz.

ABD ve Çin arasında devam eden düşük yoğunluklu küresel hegemonya mücadelesinin “çatışmaya daha açık ve yoğunluğu arttırılmış bir safhaya” geçtiğini söylemek mümkün. Asıl mesele sistemi kimin domine edeceği noktasında düğümlenmiş durumda.

Twitter’da Nurettin Akçay tarafından yorumlanmış Amerika vs Çin savaşının teknolojik yüzünü sizler için derledim.

Google Huawei Değil Amerika vs Çin Savaşı
Google Huawei Değil Amerika vs Çin Savaşı

Google Huawei Meselesi değil ABD Çin Savaşı

Google’ın Huawei ile yaptığı bazı işleri askıya alacağı iddia edildi. Eğer karar uygulanırsa Huawei; Play Store, Youtube, Gmail’e erişim sağlayamayacak.

Huawei Çin ve ABD için neden bu kadar önemli. Konuya toparlayıcı bir şekilde bakalım.

1987 yılında, Çin ordusunda eski bir subay olan Ren Zhengfei tarafından kurulan Huawei, Dünyanın en büyük mobil ağ ekipmanı tedarikçisi olarak biliniyor.

Birçok telefon markası, kablosuz ağlara bağlanılmasını sağlayan donanımlarını Huawei’den satın alıyor.

Bununla birlikte şirket geçen yıl Apple’ı geçerek, Samsung’dan sonra en çok satış yapan ikinci telefon markası oldu. 170 ülkede hizmet veren Huawei, dünyanın en önemli telekomünikasyon şirketlerinin % 80’i ile iş yapıyor.

ABD’nin Çin’le olan en büyük anlaşmazlıklarından biri olan “fikri mülkiyet hakları” diğer bir deyişle “teknoloji hırsızlığının” Huawei ve ZTE gibi şirketler aracılığıyla yapıldığı ifade ediliyor.

Bu nedenle başta ABD olmak üzere pek çok ülke, Huawei gibi Çinli şirketleri teknoloji hırsızlığıyla suçluyorlar.

Mesela; Yeni Zelanda, Japonya, Kanada ve Avustralya’daki hükümetler şirketin ekipmanlarının kullanımını engellemek için çoktan bazı düzenlemeler yürürlüğe koydular.

Yine ABD’li istihbarat birimleri, Huawei’nin Çin hükümetiyle bağlantılı olduğunu ve ekipmanlarının Çinliler tarafından kullanılmak üzere gizli girişler (backdoor) içerebileceğini iddia ediyorlar.

Huawei, aynı zamanda Çin’in yapay zeka çalışmalarının da odağında bulunuyor. En önemlisi ise 5G’de dünyanın en önde gelen markası.

5G’nin önemini hayatımıza girmesiyle daha iyi anlayacağız fakat kısaca değinmek gerekirse, 5G ile sadece internet hızında bir devrim yaşamayacağız.

2023’te 1 milyar kullanıcıya ulaşması beklenen 5G sayesinde makinaların birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu bir dünyaya adım atacağız.

Yani kısaca bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz şehirlerde yaşayacağız.

Tüm bu saydığımız nedenlerden dolayı Huawei, Çin-ABD geriliminin merkezinde yer alıyor. Ve aslında Ticaret Savaşları’nın da ana sebeplerinden biri.

Neden mi?

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un daha önce yaptığı açıklamalara bakalım:

“Çin ile uzlaşının zor olduğunu düşünüyorum. Asıl mesele iki ülke arasındaki ticaret açığı değil. Sadece o olsaydı sorun çözülürdü. Asıl mesele fikri mülkiyet hakları, zorla teknoloji transferi ve casusluk.”

Aslında bu konuşma sorunun altında yatan asıl sebebi açıkça belirtiyor. Yani asıl meselenin ticaret açığı falan olmadığını bizlere gösteriyor.

Asıl sorunun dünyayı kimin yöneteceğini belirleyecek teknoloji yarışı olduğunu böylelikle daha iyi anlıyoruz.

Tartışmaya Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
    • Merhaba Yasin.

      Bu savaşın sonucu interneti ikiye bölünmüş bir dünya olacaktır. Çin’in sunduğu internet teknoloji hizmetlerini kullananlar veya Amerika’nın sunduğu hizmetleri kullanmaya devam edenler.

      Kazanan biz kalmadıkça kimin kazandığının bir önemi yok.