Bize Çip Takacaklarmış!

300 ile 500 kelimelik bir yazıyı yaklaşık 5 dakika içerisinde kurgulayıp yazabiliyor, 1 dakika içerisinde de okuyorum. Peki 800.000 kelimelik bir yazıyı okumak ne kadar sürer?

Ülkemizde Abdullah Çiftçi ile birlikte yükselişe geçen yeni nesil komplo yazıları haberleri hemen hemen herkesin gündeminden geçiyor. Çip takma, internete sürekli bağlı kalma, android tarzı makineleşme, tek dünya devleti ve benzeri tahminler herkesi istemsiz korkuya sevk ediyor.

Peki korkmalı mıyız? Hayır!

Yapay Zeka kavramını duymuşsunuzdur. Kabaca kendi kendine öğrenen, düşünen ve fikir yürüten bilgisayar programları. Size yazının başında bir soru sormuştum. 800.000 kelimelik bir yazı kaç dakikada okunur?

Yapay Zeka, 1 dakika içerisinde 800.000 kelime okuyabiliyor, hatta kendi romanını dahi yazabiliyor. Üstelik bu yazdığı roman edebiyat yarışmasında dereceye giriyor.

Şimdi düşünün, böyle bir yeteneğe sahip bir güç neleri değiştirir? Sağlık, hukuk, ekonomi hatta yönetim alanında ne gibi değişimlere yol açar?

Abdullah Çiftçi tarzı küreselciler rodşidciler bize çip takacak, ülkeleri yıkıp tek bir dünya devleti yapacaklar diyerek panik havasında korkarak mı yaşayacağız?

Ya da bu yeni düzende kendi tercihlerimizle yerimizi mi alacağız?

Konuyu netleştirelim. Kendi romanını yazabilen, kendi filmini çekebilen bir güç karşısında bireysel veya devlet olarak ne gibi bir değişiklik yaşayacağımızı düşünelim.

Önümüzde şu geçirmez bir gerçek var: yapay zekanın olduğunu bir dünyayı tasarlayanlar sizce devlet modelleri, merkezi ve yerel yönetimler konusunda neler plânlamışlardır?

5G teknolojisi ile yeryüzündeki milyarlarca cihazın birbirleriyle iletişim halinde olduğu, şehirlerin, sokakların, araç ve evlerin akıllandığı gün Çorlu Belediyesi’ni ya da Istanbul Büyükşehir Belediyesi’ni sağcı mı yoksa solcu mu yönetecek bunu tartışmayacağız.

Böyle akıllı şehirleri yapay zekalı bilgisayarlar mı yoksa insanlar mı yönetmeli bunu konuşacağız.

Yeni Sanayi Devrimi (Endüstri 4.0) için geç kalmamak adına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş yaptık. Ve evet birçok kişi kabul etmese de başarılı oldu. Her biri kendi alanında başarıya ulaşmış vizyon sahibi insanların bakan olması ve kararların hızlı alınması yeni döneme iyi bir bir giriş yapabilmemiz adına olumlu bir şey oldu.

Işte kapımızın önünde içeri girmeyi bekleyen böyle bir misafir var.

Dijital paraların olduğu, fiziki okul binalarının olmadığı, yapay zekaların yönetici konumunda olduğu şehirlerin bulunduğu bir misafir.

Önümüzde iki seçenek var: Ya bu gelişmelere kapılarımızı kapatacağız ve dünyanın geri kalanından izole olacağız ya da yeni düzenin önemli aktörlerinden biri olacağız. Ülkemizi, devletimizi ve milletimizi bu dönüşüme uyumlu hale getireceğiz.

Size, Covid-19 ile Avrupa dağılacak, Rodşid ile çip takacak diyenlerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Zira, Brexit ile Avrupa’nın dağılacağını göremeyen ve virüse bel bağlayan; elimizdeki telefonlarla organik zekamızı kaybedip bir nevi androidleştiğimizi anlayamayıp çip takacaklar diyenler kafa karıştırmaktan başka işe yaramaz.

Bize Çip Takacaklarmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir