John Coster’ın Hikayesi: Nasıl Müslüman Oldu?

İhtida öyküleri dünyanın hangi bölgesinde yaşanırsa yaşansın haberimiz olduğunda bizleri sevindiriyor ve Allah’a olan imanımızı arttırıyor.

İşte bu ihtida öyküsü İrlandalı bir Hıristiyan iken İslâm’ı seçen, elhamdülillah Müslüman olan John Coster’ın hikayesi.

Üzüntü ve zorluklardan arınmış mükemmel bir dünyada yaşamıyoruz. Hepimizin hayatında farklı şekilde tezahür eden acılar var. Ama elhamdülillah, acılar da sürekli ve kalıcı değil.

Her insan yaşadığı zorlukları farklı şekillerde atlatır. Bazılarımız çektikleri üzüntüler ve incinmeler karşısında pes etmeden dimdik duruyor ve düştükleri yerden hemen ayağa kalkıyor.

Bazılarımız ise pes etmeyi, umudunu kaybetmeyi, acı ve elem içerisinde yaşamayı tercih ediyor.

İhtida Öyküleri: İrlandalı John Coster

İhtida Öyküleri: John Coster’ın Hikayesi: Nasıl Müslüman Oldu?
İhtida Öyküleri: John Coster’ın Hikayesi: Nasıl Müslüman Oldu?

Bugünkü hikaye asla pes etmeyen; üzüntüleri sevince, karanlığı aydınlığa ulaştıran Allah’a inanan bir adamın öyküsü.

John Coster, karısı ve çocukları ile istikrarlı bir hayat süren tipik İrlandalı Hıristiyan bir adamdır. Hayatı diğer tüm insanlar gibi sevinçli ve hüzünlü anlarla doluydu.

12 yıllık evlilikleri son zamanlarda gittikçe sorunlu hale gelmeye başladı ve eşiyle arasında çeşitli sıkıntılar yaşadı. Biraz sabır ve gayret etse de evliliklerini kurtarmaya yetmedi.

Artık eskisi gibi olamayacaklarını anladılar ve ayrılmaya karar verdiler.

Coster, 12 yıllık birlikteliğin ardından karısı ve dört çocuğundan ayrılmasıyla ne kadar da yalnız olduğunu fark etti ve kendisini adeta kaybolmuş gibi hissetmeye başladı.

Aslında yaşadığı tüm bu olumsuzluklar kendisine bir armağandı çünkü hayatındaki her şeyi yeniden düşünmesini ve gözden geçirmesini sağladı.

Her şeyi gözden geçirdi; inançlarını, hayattaki rolünü, çevresiyle olan ilişkilerini..

Bir gün içerisinde bulunduğu hâli, üzüntülerini, kederini arz etmek, ve Allah’ın kendisine bir yol göstermesini istemek için dua etmeye kiliseye gitme ihtiyacı hissetti.

Gözünden akan yaşlarla dua etti: “Allah’ım, ben kırıldım ve kayboldum, şimdi her zamankinden daha fazla yardımına ve yol göstermene ihtiyacım var. Beni sana ulaştır.

John Coster, iki hafta sonra yerel bir kitapevinden Kur’an-ı Kerim aldı. Onu yatanın başucuna sakladı. “Bir Katolik olarak neden Kuran aldığımı bilmesem de bunu yapmak aklımdaydı ve aldım” dedi.

Ramazan ayının son iki haftasında aldığı Kur’an’ı okumaya başladı. Sosyal medyada da Müslümanların ramazan ve oruç ile ilgili yazılarını okudu.

Okuduklarından sonra İslam’a ilgi duymaya başladı ve daha önceden bildiklerinin İslam ile alakası olmadığı anladı. Batı medyasında anlatılanlar İslam değildi.

Ramazan Bayramı’nda, bir camiyi ziyaret etmek için otobüs yolculuğuna çıktı. Cami durağına geldiğinde indi. Ancak gidip gitmemekte kararsız kaldı. Sonra camiye doğru yürümeye başladı. Sanki bir şeyini kaybetmiş gibi etrafta dolanıyordu.

O esnada camide bulunan bir adam ona ne aradığını sordu. Coster adama “Müslüman olmak istiyorum” dedi. Adam onu hemen şehadet getirmesi için camiye götürdü.

Coster, “Bunun için atmam gereken adımları attım ve bana söylendiği gibi Kelime-i Sehadet’i tekrarladım. O anda çok huzurluydum ve bir dinginlik hissettim” diye ekledi.

Coster sözlerine “İslam’ı kucaklamak hayatım boyunca verdiğim en doğru karardı ve bundan asla pişmanlık duymayacağım. Çünkü Allah beni korkunç bir sondan kurtardı ve bana İslam’ı güzel bir armağan olarak sundu. Elhamdülillah sonunda yine mutluyum” diyerek devam etti ve Allah’a şükretti.

Bu hikaye yaşadığı depresyonu yenmeyi başaran ve karısından ayrıldığı zamanlarda alkol, uyuşturucu hatta intihar yerine Allah’a giden bir adamın hikayesidir.

İhtida öyküleri serisinin ilk yazısında size John Coster’den bahsettim. Allah hepimize onun heyecan ve şükrünü yaşamayı nasip etsin.

Bilmeyenler için ihtida, eski dininden ya da dinsizlikten dönerek Müslüman olma demektir. Sözlük anlamında ise “doğru yolu bulmak; yol göstermek” anlamlarına gelen hidayet kökünden türemiş olup gerçeğe ulaşmak, doğru yolu bulmak” demektir. İhtida eden kişiye mühtedi denilir.

Kaynakça

  • 1- İhtida, TDV İslam Ansiklopedisi, Ali Köse, maddesi.
  • 2- Cobaan Hidup Datangkan Hidayah, John Coster Masuk Islam. REPUBLİKA.co.id

Yazar Notu: Şahit olduğunuz yahut bilgi sahibi olduğunuz ihtida öyküleri var ise iletişim sayfasından bana iletebilirsiniz.

İhtida Öyküleri: John Coster’ın Hikayesi: Nasıl Müslüman Oldu?
İhtida Öyküleri: John Coster’ın Hikayesi: Nasıl Müslüman Oldu?

Yorum yapın

Don`t copy text!