Müslüman Blog Yazarı Olmak İsteyenlere 5 Tavsiye

2000’li yılların başlarında blog yazarı olmanın havalı bir tarafı vardı. İnsanlara boş zamanlarını nasıl değerlendirdiği sorulduğunda blog yazıyorum cevabını duymak adeta moda olmuştu.

O günlerden bugünlere çok şey değişti. Blog yazarı olmak hele hele İslâmî hassasiyetlere sahip Müslüman Blog Yazarı veya Müslüman Blogger olmak bolca gayret gerektiren bir iş.

Müslüman Blog Yazarı Olmak İsteyenlere 5 Tavsiye

Müslüman Blog Yazarı veya Müslüman Blogger? O Ne Demek?

Kendimi Müslüman Blog Yazarı olarak tanımlamak bana ekstra bir dinamizm katıyor. Bununla birlikte gereksiz konular hakkında yazılar yazmamı ve sizlerin vaktini çalmamı engelliyor.
Kendimi Müslüman Blog Yazarı olarak tanımlamak bana ekstra bir dinamizm katıyor. Bununla birlikte gereksiz konular hakkında yazılar yazmamı ve sizlerin vaktini çalmamı engelliyor.

Kendimi Müslüman Blog Yazarı olarak tanımlamak bana ekstra bir dinamizm katıyor. Bununla birlikte gereksiz konular hakkında yazılar yazmamı ve sizlerin vaktini çalmamı engelliyor.

Hem kendi zamanımı hem de sizlerin zamanını çok iyi değerlendirmeliyim. Hepimiz meşgulüz ve sizin blog yazılarını okumak, benim de yazı yazmak için sınırlı vaktim var.

Yaklaşık belirli aralıklarla 5 yıldır blog yazıları yazıyorum ve Müslüman blog yazarı olmanın neler gerektirdiği hakkında epeyce bilgi sahibi oldum.

Şimdi sizlere verimli bir çalışma düzenine sahip Müslüman Blog Yazarı olmanın yollardan bahsedeceğim.

Bu ipuçları elbette sadece blog yazarlığı için değil hayatın her alanında kullanabileceğiniz yararlı şeylerdir. İnşallah, kendinizi Müslüman Blogger olarak tanımlamasanız dahi işinize yarayacak bir şeyler bulabilirsiniz.

Yazma Nedeninizi Açıklayın

Müslüman Blog Yazarı Olmak İsteyenlere 5 Tavsiye

Sahih-i Buhari’de geçen ilk Hadis-i Şerif şöyledir:

Ameller niyetlere göredir. Herkese niyet ettiği şey vardır. Öyleyse kimin hicreti/yönelişi Allah’a ve Rasûl’üne ise, onun hicreti/yönelişi Allah ve Rasûl’ünedir. Kimin hicreti/yönelişi de elde edeceği bir dünyalığa veya nikâhlanacağı bir kadına ise, onun hicreti/yönelişi de o hicret ettiği/yöneldiği şeyedir.” Hazreti Muhammed Aleyhisselam, Buhari

Doğru nedenlerle blog yazdığınızdan emin olun (Elbette şöhret sahibi olmak için olmamalı!).

Neden blog yazmak istediğinizi bilmiyorsanız kendinizi Akdeniz’de bulunan doğalgazdan, 32 farza kadar değişik alanlarda yazılar yazarken bulabilirsiniz.

Bu da ziyaretçilerinizin kafasının karışmasına ve kimseye fayda vermeyen bir yazara dönüşmenize sebep olabilir.

Yönünüzü netleştirmediğiniz için bir süre sonra yazmayı bırakacak ve blogunuzu kendi haline terk edeceksiniz.

Yazma Sürecinizi Planlayın ve Planınızı Uygulayın

Müslüman Blog Yazarı Olmak İsteyenlere 5 Tavsiye

İyi bir çalışma planınız ve bu planı uygulayacak fırsatınız olmazsa bloğunuz internet çöplüğünde kaybolup gidecektir.

Sosyal mecralarda ve günlük hayatta gençlerin özellikle de blog yazarı olanların, neleri takip ettiklerini, neleri konuştuklarını araştırıyorul ve bunlar hakkında yazılar hazırlıyorum.

Mesela, Çalışan Müslümanlar İçin 10 İpucu adlı yazım buna bir örnektir.

Yazılarımı genelde haftada iki gün olacak şekilde paylaşıyorum. Pazartesi ve Perşembe günleri yazı yayınlamak için seçtiğim günler. Bununla birlikte her yeni fikir için Google Keep uygulamasını kullanarak notlar tutuyorum.

Müslüman blog yazarı olarak haftada iki yazı yayınlamak için oldukça kısıtlı bir sürem var. Günlük rutin, iş ve aile hayatı bir de ibadetlerin aksamaması için özen göstermek zamanımı iyice daraltıyor.

Bu nedenle iyi bir plan yapmak ve bu plana sadık kalarak hareket etmek birçok şeyi daha da kolaylaştırıyor.

Küçük Sorunlar için Endişelenmeyin

Müslüman Blog Yazarı Olmak İsteyenlere 5 Tavsiye

Blogculuk dünyasında yer edinmiş pazarlama bloglarına bakarsanız blogunuzu vazgeçilmez hale getirmek için milyonlarca ufak ayar yapmanız gerekir. Bunların hepsini uygulamaya kalkışırsanız blog yazmaya zamanınız yetmez.

Bu uzmanların(!) bahsettiği bir çok şeyi görmezden gelebilirsiniz. Bir çok blog yazarı tasarım, sosyal medya ve SEO için gerektiğinden fazla endişeleniyor

Şahsi görüşüm: Blog yazarlığı maceranızın başlarında temel özelliklere bağlı kalınmalı.

Müslüman Blog Yazarı olmak için tasarımı çok fazla önemsemenizi tavsiye etmem. Uygun fiyatlı ücretli bir tema ya da ücretsiz WordPress temalarından birini seçerek yola çıkabilirsiniz.

SEO meselesine gelince; sadece üç ana başlıkta biraz dikkatli olmanız gerekiyor:

 • İyi bir yazı konusu seçtiğinizden emin olun.
 • Belirlediğiniz anahtar kelimenin yazı başlığında ve açıklamada bulunduğundan emin olun.
 • Doğru bilgiler verdiğinizden emin olun.

Blogunuzun tanıtımını başka bir yazı konusu ama ilk başlarda bu biraz zamanınızı alacaktır. Siz düzenli olarak yazılar yazarsanız, doğru temayı seçerseniz ve temel SEO kurallarına uyarsanız taşlar zamanla yerine inşallah oturacaktır.

Troll Blogger Olmayın

Müslüman Blog Yazarı Olmak İsteyenlere 5 Tavsiye

İslâmî hassasiyetlere sahip olun ya da olmayın fark etmez kimse troll yazarlardan hoşlanmaz. Bir toll gibi hareket etmeyin. Sizinle aynı düşüncelere sahip olmayan, aynı hisleri paylaşmayan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun kaçınılmaz olduğunu kabullenin.

Birisi gönderileriniz veya şahsınızı karalamaya çalıştığında veya inancınıza saldırdığında önünüzde üç seçeneğiniz var:

 • Kelimeleriniz kurşun kabul edip muhatabınıza aşırı öfkeyle saldırabilirsiniz.
 • Karşınızdakini görmezden gelebilir ve yorumlarını yayınlamazsınız.
 • Onlara nazik bir dille, zekice cevaplar vererek meşgul edebilir ve eleştiri alanlarını sınırlayabilirsiniz.

Bunun haricinde birisi sizin için olumlu sayılabilecek bir eleştiride bulunmuşsa onunla sohbete başlamak ve ne istediğini anlamak doğru bir iştir. Bu size şu üç şeyi kazandırır:

 • Yazınızda yanlışlıklar olabilir ve muhatabınızın söyledikleri doğru olabilir. Kendinizi düzeltme fırsatı yakalarsınız.
 • Okuyucularınız anlattığınız hikayenin farklı bir yönünü görmüş olabilir. Onunla diyaloğa girmek size farklı bir bakış açısı kazandırır.
 • Ne kadar çok okuyucu yorumunuz olursa o kadar çok kazanç elde edersiniz. Yorumlar SEO için harika unsurlardır.

Devamlılığı Sağlayın

Müslüman Blog Yazarı Olmak İsteyenlere 5 Tavsiye

Müslüman Blog Yazarı ya da farklı bir tarzda yazar olun fark etmez; düzenli olarak yazılar yazıyorsunuz, tüm yorumları cevaplıyorsunuz ve SEO kurallarına ve püf noktalara dikkat ediyorsunuz.

Lakin yine de blogunuza günde beş ziyaretçi uğruyor ve bunlardan ikisi ailenizden kimseler olduğunu biliyorsunuz.

İşte tam bu anda blog stratejinizi yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir. Farklı bir blog kategorisi seçmelisiniz ya da seçtiğiniz kategoriye farklı bir açıdan bakmanız gerekiyordur.

Ama asla blog yazmaktan vazgeçmeyin. Blog yazıları hazırlamayı seviyorsanız ve faydalı olma imkanınız varsa ısrarcı olmanızı tavsiye ederim.

Hedeflerinizi inceleyin. Bulunduğunuz durumunun dürüst ve doğru bir değerlendirmesini yapın. Bunların sonrasında yapmanız gereken değişiklikler olup olmadığına karar verin.

 • İnsanların hangi konuları takip ettiklerini kontrol etmek için kullandığınız analiz programlarınızı gözden geçirin.
 • Daha geniş topluluklara ulaşmak için Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal mecraları kullanın.
 • Blogunuzun tanıtım ve reklamı için bütçe oluşturun.

Mesele blog yazarlığı hayalinizden vazgeçmemek. Zahmette rahmet vardır. Değerli olan her şey sabır, gayret, beceri ve zaman alır. Niyetinizi, yazılarınızı ve bunun İslâm âlemine faydalarını değerlendirin.

Yukarıdaki beş ipucunu dikkatlice incelerseniz bunları hayatınızın her alanında uygulanabilecek şeyler olduğunu göreceksiniz.

En çok hangisi üzerinde çalışmanız gerektiğini inceleyin. Daha verimli bir yazarlık yapmanız için kendinize zaman ayırın.

İpucu Notu: Araştırma yazıları hazırlamak için genelde TDV İslâm Ansiklopedisi internet sayfasını kullanıyorum.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.