5 Maddede Nasıl Usta Bir Blog Yazarı Olunur Anlatıyorum

Nasıl blog yazarı olunur sorusuna cevap vermeye başlamadan önce kendimize dürüst olalım. Çünkü başlıkta belirttiğim “ustalık” göreceli bir kavramdır.

Bugünün en bilinen usta blog yazarlarına bile hala yazarlıklarının zirvesine ulaşmıştır diyemiyoruz. Her daim öğrenecek yeni bir bilgi, keşfedilecek daha çok şey vardır.

Blog yazarlığı kariyerinizde çıraklıktan ustalığa terfi etmenizin belirli yolları var, bu süreçten sonra siz de usta bir blog yazarı olabilirsiniz.

İddia ediyorum bu yazıyı okuduktan sonra yazılanları uygularsanız blogculuk camiasında sadece bir yıl içinde hatta muhtemelen daha az sürede tanınmış bir blog yazarı olacaksınız.

Nasıl Blog Yazarı Olunur?
Nasıl Blog Yazarı Olunur?

Nasıl Blog Yazarı Olunur?

Evet bir yıldan daha kısa sürede, üstelik şu beş maddeyi uygulayarak usta bir blog yazarı olabilirsiniz:

1- Çok okumalısınız

Herhangi bir konuda olduğu gibi blog yazarlığında da tüm bilgi ve eğitimleri ezberden ziyade özümseyerek takip etmek yazarlık becerilerinize hakim olmanızı sağlayacaktır.

Blog yazarlığı çok farklı bir konu değil. Halihazırda birçok kaynağı okuyarak özümsemeniz yazma becerinizi geliştirecektir.

İnternette Evren Soyuçok, M. Serdar Kuzuloğlu ve Barış Ünver gibi camiadaki ünlü yazarların blog yazılarını okuyun.

Bu yazarlar göreceli olarak bilinmeyen veya özenti yazarlardan kaçınmak için en iyisidir; en iyi blog yazarı olmak için bu alandaki en iyi blog yazarlarından bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Bahsi geçen yazarların her yazısını sakin bir ortamda tamamen odaklanarak okuyun. İçeriklere şöyle bir bakmayın ya da bölümleri atlamayın.

İçinde ne olduğunu bildiğinizi düşünerek hareket ederseniz okuduğunuz her yazının yüzde 80’ini unutacak ve büyük bir fark oluşturan önemli ayrıntıları kaçıracaksınız.

Sonra yeniden ve yeniden tanınmış blog yazarlarının yazılarını okuyun ve her seferinde dikkatinizi çeken noktaları not alın.

Bu notlar sizin blog yazarlığı hedefinizde işi özümsemenize yardımcı olacaktır.

2- Çokça Pratik Yapmalısınız

Öğrendiğiniz her bilgiyi ve tekniği sürekli olarak uygulamanız ustalaşmanın anahtarıdır. Yıllar boyunca aynı harekette ustalaşmak isteyen olimpiyat sporcularını düşünün.

Öğrendiğimiz her blog yazma tekniğini o olimpiyat sporcularının azmi ile tekrarlamalısınız.

Aslında uygulama eksikliği yani düzensiz yazma harika bir blog yazarı olamamanın en yaygın nedenlerinden biridir. Kendilerini geliştirmek için gayret etmeyenler aynı döngü içerisinde sıkışıp kalırlar.

Diğer blogları ya da kitapları okurken öğrendiğiniz teknikleri uygulamak için kendinize zaman ayırın. Bu zaman diliminde bol bol alıştırma yapın.

Her zaman elinizin altında bir not defteri veya klavyeniz olsun. Fark ettiğiniz bir tekniği yahut bilgiyi hemen not alın ve bir örneğini yazmaya çalışın. Tekniği kaptığınızı düşündüğünüzde bir sonraki için hazır olun.

Tüm bu alıştırmalar sonrasında üzerinde uzmanlaştığınız iki tekniği kullanarak bir yazı örneği hazırlayın. Hazırladığınız yazıya öğrendiğiniz üçüncü tekniği de ekleyin ve bu şekilde alıştırmalara devam edin.

Bütün bu uygulamaları belirli bir takvime bağlayarak düzenli hale getirin. Egzersizlerin sizi nasıl geliştirdiğini kendiniz göreceksiniz.

3- Birebir Eğitim Almaya Çalışın

İnsanın kendi kendine bir şeyler öğrenmeye çalışması kesinlikle harikadır. Ancak uzun soluklu bir yolculuğun sadece bir bölümüdür. Daha ileri gitmek için bir blog yazarlığı uzmanıyla çalışmayı düşünmelisiniz.

Eğitim almayı tercih edeceğiniz kişi önceden sizin bulunduğunuz yerdeydi. Bu kişi size blog yazarlığı becerilerinizi nasıl ileri seviyeye taşıyacağınızı gösterebilir. Yeterince iyi yaptığınızı düşündüğünüz konularda veya çalışmanız gereken yerlerde size doğrudan bilgi verebilir ve eksiklerinizi anlatabilir.

Yazarlık konusunda sizden daha iyi birinin size yardımcı olması ve eksikliklerinizi bildirmesi kilit öneme sahiptir:

Hangi alanlarda çalışmanız gerektiğini, bunu yaparken becerilerinizi iyileştirmeniz için tam olarak neler yapacağınızı söyleyecek ve anlayamadığınız durumlarda örneklerle size anlatarak öğretecek..

Yüzyüze bir ortamda size kişisel olarak rehberlik edecek usta bir blog yazarı bulamıyorsanız, takip ettiğiniz yazarlarla iletişime geçerek uzaktan eğitim alabilirsiniz. Mesela Ayhan Karaman hem yüzyüze hem de çevrimiçi eğitimler vermektedir.

Bu hiç eğitim almamaktan daha iyidir.

Nasıl Blog Yazarı Olunur?
Nasıl Blog Yazarı Olunur?

4- Yazamama Psikolojisini Atlatın

Usta bir blog yazarı olmanın önündeki en büyük engel, becerisizliğiniz, eğitim eksikliğiniz veya iyi içerik üretememeniz değildir. En büyük engel ruh halimiz yani psikolojinizdir.

Usta bir yazar olmak isteyenlerin önünü kapatan en büyük engeller, insanın doğası gereği her zaman psikolojiktir. Kaabiliyetli olmamak nadiren sorun oluşturur.

Özellikle ne yazacağını bilememek, boş sayfa sendromu, bitmeyen düzenlemeler ve kalite baskısı yazarlıkta ustalaşmayı engelleyen psikolojik sorunlardır.

Durun! Size iyi bir haberim var. Tüm bu olumsuzluklar sizin zihnimizde yani kontrolünüzde. Yazamama sorununu aşacak bir dünya çözüm yolu vardır. Böylece seviyenizi ilerletebilirsiniz.

Kulağa çılgınca gelebilir ama iyi bir terapistin ya da blog uzmanının tavsiyelerini asla küçümsemeyin. Bu kişiler kısa zamanda stresinize ve yazamama korkunuza çözümler sunabilir.

Kötü alışkanlıkları iyi alışkanlıklara çevirme, gevşeme teknikleri ve korkuların konuşulması psikolojinizi düzeltmeye yardımcı olacaktır.

İlgi Alanlarınızı Genişletin

Tamam. Blogları okudun, yüzyüze eğitim aldın, deli gibi pratik yaptın ve yazma işini çözdün. İyi gidiyorsun ve blog yazarlığı becerilerin hakkında harika hissediyorsun!

Satış ve pazarlama, hikaye anlatımı, tüketici psikolojisi ve eleştirel düşünme gibi tamamlayıcı alanlarda blog yazarlığı bilgilerinizi genişletmenin ve zenginleştirmenin şimdi tam vakti.

Blog yazarlığı bilgilerinize bunların her birinden birer tane ekleyin ve kısa sürede blog yazarlığı kariyerinizde yeni zirvelere ulaştığınızı göreceksiniz.

Nasıl blog yazarı olunur sorusuna cevap aradık. Tüm bu öğretimden sonra cesaretinizi toplayın ve şu gerçeği kabullenin:

Blog yazarlığının her alanında ustalaşmak zorunda değilsiniz. Ancak öğrendiğiniz tüm bu bilgi ve teknikleri harmanlayarak iyi bir blog yazarı olabilirsiniz. Üstelik bunu bir yıldan daha kısa bir sürede yapabilirsiniz.

İyi bir blog yazarı olmak, iyi bir blog tasarıma sahip olmakla yakından ilgilidir. Okumak isterseniz WordPress Kişisel Blog Teması (En İyi 10 Tema) yazımda en iyi kişisel blog temalarından bahsettim.

Nasıl Blog Yazarı Olunur?
Nasıl Blog Yazarı Olunur?

Yorum yapın

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Bu site, spam'ı azaltmak için Akismet kullanır. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Don`t copy text!