Nuh Peygamber ve Hikayesi

Nuh peygamberin hikayesi Kur’an’da detaylı olarak anlatılmıştır. Nuh Aleyhisselam, Allah tarafından insanları doğru yola davet etmekle görevlendirilen bir peygamberdir. Ancak, halkının çoğunluğu ona inanmadı ve onunla alay etti. Hazreti Nuh, onları Allah’a iman etmeye ve putları bırakmaya çağırdı, fakat çoğunluk onu reddetti.

1. Hazreti Nuh’un Görevi ve Halkının İsyanı:

Hazreti Nuh, Allah’ın emriyle insanları putperestlikten vazgeçmeye ve yalnızca Allah’a ibadet etmeye çağırdı. Bu süreçte halkı ona karşı çıktı ve onunla alay etti. Halkı, onun getirdiği mesajı kabul etmedi ve ona karşı çıkmaya devam etti:

“Andolsun, Biz Nuh’u kavmine gönderdik. ‘Ben, sizin için apaçık bir uyarıcıyım’ dedi. ‘Allah’tan başkasına ibadet etmeyin. Şüphesiz ki, ben üzerinize gelecek acı bir günün azabından korkuyorum’” (Hud, 11:25-26)

2. Geminin İnşası ve Tufan:

Hazreti Nuh, Allah’ın emriyle büyük bir gemi yapmaya başladı. Bu gemiyi inşa ederken de halkının alayına maruz kaldı. Allah, inanmayanların helak edileceğini ve Nuh’a inananların ise kurtarılacağını bildirdi. Nuh Aleyhisselam, Allah’ın yardımıyla gemiyi tamamladı:

“Gemi yapıyordu. Kavminin ileri gelenleri, onun yanına geldikçe onunla alay ederlerdi. O da onlara, ‘Eğer bizimle alay ediyorsanız, şüphesiz biz de sizinle alay edeceğiz. İleride bileceksiniz’ dedi” (Hud, 11:38-39)

3. Tufanın Başlaması:

Hazreti Nuh gemiyi tamamladığında, Allah’ın belirttiği işaret geldi ve büyük tufan başladı. Gökten yoğun yağmurlar yağdı ve yerden sular ffışkırdı.Hazreti Nuh, inananlarla birlikte gemiye bindi ve gemide güven içinde tufanı bekledi:

“Sonunda emrimiz geldi ve yerden sular fışkırdı. Nuh’a dedik ki, ‘Her hayvandan birer çifti, aleyhlerinde hüküm verilmiş olanların dışındakileri ve iman edenleri gemiye al’. Zaten onunla birlikte pek azı iman etmişti” (Hud, 11:40)

4. Oğlunun Kurtulamaması:

Hazreti Nuh’un oğlu ise inanmayanlardan biriydi ve gemiye binmedi. Tufan sırasında boğulup helak oldu. Bu olay, iman etmeyenlerin kurtuluşunun olmadığını göstermektedir:

“Gemi dağlar gibi dalgalar arasında yüzerken Nuh, gemide ayrı bir yerde bulunan oğluna seslendi: ‘Yavrucuğum, bizimle beraber bin, kâfirlerle birlikte olma!’ Oğlu: ‘Ben, kendimi sudan koruyacak bir dağa sığınacağım’ dedi. Nuh: ‘Bugün Allah’ın emrinden kurtulacak yoktur’ dedi. Derken dalga oğlunun arasına giriverdi, o da boğulanlardan oldu” (Hud, 11:42-43)

5. Tufanın Sona Ermesi ve Yeni Bir Başlangıç:

Tufan sona erdiğinde gemi, Cudi Dağı’na oturdu. Bu, Nuh Aleyhisselam ve ona inananlar için yeni bir başlangıçtı. Allah, Hazreti Nuh’a ve beraberindekilere yeryüzünü yeniden inşa etmelerini emretti:

“Ey yer, suyunu yut! Ey gök, suyunu tut! Su çekildi, iş bitirildi. Gemi, Cudi’ye oturdu. Ve, ‘O zalimler güruhu Allah’ın rahmetinden uzak olsun’ denildi” (Hud, 11:44)

Sonuç olarak, Hazreti Nuh’un hikayesi, inanmayanlara karşı sabırla mücadele eden bir peygamberin ve ona inananların kurtuluşunun hikayesidir. Bu, Allah’ın emirlerine uyanların ve peygamberlere inananların nasıl bir kurtuluş bulacaklarının örneğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.