Pepsi ve Sovyetler Birliği’nin Kola Sevdası

Bizi nasıl silahsızlandırıyorlar? Hadi hep birlikte yaşanmış bir hikayeyi hatırlayalım. Başrolleri Pepsi ve Sovyetler Birliği paylaşıyor bu hikayede. Amerika ise en iyi yardımcı oyuncu.

Yıl 1959. Dönemin ABD Başkanı olan Eisenhower, Sovyetler Birliği’nin (Bugünkü Rusya) Amerikan kültürünü yakından tanıması için başkan yardımcısı Richard Nixon‘ı Moskova’da düzenlenen Amerika Tanıtım Fuarı‘na gönderiyor. Burada tanıtılan ürünlerden birisi de ünlü kola markası Pepsi‘dir.

Sovyetler Birliği lideri Nikita Khrushchev, Pepsi‘nin tadına baksa da o dönem için çok etkilenmiyor ama Sovyet toprakları ilk kez Pepsi ile tanışmış oluyor.

Pepsi ve Sovyetler Birliği’nin Kola Sevdası

Tarihler 1972 yılını gösterdiğinde Pepsi‘nin başında bulunan Donald Kendall, ABD başkanlığına seçilen arkadaşı Nixon ile Pepsi‘yi Sovyetler Birliği’nde satmanın yollarını konuşmaya başlıyor.

Nixon daha önceden kurduğu ilişkilerini de kullanarak Sovyetler Birliği yönetimini ülkede Pepsi‘nin satılması için ikna ediyor. Ancak ödemenin nasıl yapılacağı ilk aşamada çözülemiyor. Sovyet Rusya o dönem için kapalı bir pazar olduğundan, Sovyet parası Ruble’nin dışarı çıkması da dolara çevrilmesi de yasak.

Ilgili Içerik: Amerika Sen Busun! Orospu Çocuğusun!

Para sorununun çözümü o dönem Sovyetler Birliği döneminde devlet kontrolünde bolca üretilen bir ürünle bulunuyor: Stolichnaya votkası.

Pepsi‘nin Sovyetlere gönderilmesi karşılığında alınan votkalar ABD pazarında Pepsi yönetimi tarafından satılıyor ve Pepsi Sovyetler Birliği’nde satılan ilk Amerikan ürünü oluyor.

Yıl 1989. Sovyetler Birliği ile eski anlaşmanın süresi biterken, Pepsi‘nin Sovyet Rusya’da bulunan 20 fabrikasını kapsayan yeni anlaşmanın hacmi 3 milyar dolara ulaşıyor.

Votkayla ödemenmesi mümkün görünmeyen bu tutar için, Sovyetler Birliği yönetimi soğuk savaş döneminde bolca biriktirdiği başka bir ödeme aracı buluyor: Savaş filosu.

Parasını başka şekilde tahsil edemeyecegini gören Pepsi anlaşmayı kabul ediyor ve bir anda 17 denizaltı, bir kruvazör, bir fırkateyn ve destroyerden oluşan deniz filosuna sahip oluyor.

Pepsi ve Sovyetler Birliği’nin Kola Sevdası
Pepsi ve Sovyetler Birliği’nin Kola Sevdası

Pepsi yetkilileri ellerindeki deniz filosunu İsveç’te bulunan bir geri dönüşüm firmasına satarak paraya dönüştürürken, soğuk savaşın sonuna gelinen o günlerde Pepsi başkanı olan Donald Kendall, ABD yönetimine şu sözleri söylüyor: 

“Sovyetlerin silahsızlandırılmasını sizden daha hızlı yapıyoruz!”

Şimdi soru şu;

“Siz en büyük maddi silahınız olan cebinizdeki parayı kimlere vererek kendinizi silahsızlaştırıyorsunuz?”

Allah’a emanet olun..

Yazı Kaynakları: Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3, Kaynak 4

******
Twitter: @sugolgesi
Facebook: @nizamettingumus57
RSS Takip: RSS Beslemesi

Ayrıca Kişisel Blog üzerindeki İletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Pepsi / Güzel Hosting

“Pepsi ve Sovyetler Birliği’nin Kola Sevdası” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site spam'i azaltmak için Akismet'i kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin..