WordPress Kategori Gizleme: Eklentisiz Anasayfa Yazı Gizleme (İpucu #1)

WordPress bloğunuzun anasayfasında genel olarak son eklediğiniz içerikler yer alır. Anasayfada yayınlanmasını istemediğiniz kategoriye ait içerikleri eklentiye ihtiyaç duymadan kolay bir şekilde WordPress kategori gizleme kodu ile görünmez kılabilirsiniz.

Birden fazla kategoride içerik üretiyorsanız, bazı yazılarınızın blog bütünlüğünü bozacağını düşünebilirsiniz. İşte tam burada eklentiye ihtiyaç duymadan basit bir kod parçası ile sorununuzu çözebiliriz.

WordPress Kategori Gizleme Kodu

Not: Burada yapacağımız işlem belirlediğiniz kategorideki yazıların blog anasayanızda görünmesini engeller. Aramalarda ve kategori arşivlerinde yazılarınız yer alır.

WordPress altyapısına özel hazırlanan bütün temalarda ayarların belirlendiği functions.php adlı bir sayfa bulunur. Biz burada işlem yapacağız.

function preventHomepageTips($query) {
if($query->is_home() && $query->is_main_query()){
$query->set('cat', '-6 -9');}}
add_action('pre_get_posts', 'preventHomepageTips');

Yukarıdaki kod parçasında yer alan ‘-6 -9’ kısımlarına belirlediğiniz kategorideki ID numarasını yazarak WordPress kategori gizleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

WordPress Kategori ID Numarası Öğrenme

Gizleme işlemi yaparken kategori adı yerine, ID numarasını yazmanız gerekiyor. Kategori ID numarasını Yazılar > Kategoriler yolunu takip ederek gizlemek istediğiniz kategoriyi düzenle bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bunun için tıkladığınız kategorinin tarayıcıda bulunan linkine tıklayın ve şu kısmı bulun: tag_ID=10&post (10 örnektir). Burada yazan rakam gizlemek istediğiniz kategorinin ID numarasıdır.

WordPress Kategori Gizleme: Eklentisiz Anasayfa Yazı Gizleme (İpucu #1)

Kod parçasında gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra tema düzenleyici aracından temanızın functions.php dosyasının en alt satırına ekleyebilirsiniz.

İşlem tamamdır!

WordPress Kategori Gizleme: Eklentisiz Anasayfa Yazı Gizleme (İpucu #1)

Blog Sahibi Olmak İster misiniz?

Siz de para kazanabileceğiniz profesyonel bir blog yazarı olabilirsiniz. En gelişmiş ve güncel WordPress sistemlerini kullanarak sizi blog/web sitesi sahibi yapıyoruz.

WordPress kurulumu, iç ve dış seo ayarları, önbellekleme ayarları ve daha fazlasını sizler için yapıyor ve sitenizi teslim ediyoruz.

Merak ettiğiniz konularla ilgili iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Bu site, spam'ı azaltmak için Akismet kullanır. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin.

Don`t copy text!