Yeni Başlayanlar İçin WordPress SEO Rehberi: SEO Neden Önemlidir?

Yeni başlayanlar için WordPress SEO rehberi ile SEO nedir ve neden önemlidir sorularını cevaplayacağım.

SEO Türkçesiyle Arama Motoru Optimizasyonu, modern pazarlama sektöründe en yanlış anlanan ve kafa karıştıran terimlerden biridir. Yeni başlayanlar için blog ya da web sitesini SEO uyumlu hale getirmek pek de kolay değildir.

WordPress SEO Rehberi

Bu günlerde blogunuzu üst sıralara çıkarmak için mükemmel bir araştırmaya, hızlı düşünmeye ve keskin bir gözlem yeteneğine sahip olmanız gerekir.

Ne yazık ki sadece belirli temel bilgilere sahip olup, kendini SEO uzmanı olarak belirten çok fazla kişi var.

Küçük ölçekli bloglarla çalışarak onları yanlış yönlendiriyorlar. Bu da küçük yahut büyük ölçekli olması farketmeksizin bloglarda SEO kavramının değersizleşmesine sebep oldu.

Bu makale, SEO kavramının ne olduğunu anlamanıza ve WordPress blogunuzun temel düzey SEO ayarlarını yapmanıza yardımcı olması için yazı serisi olarak hazırlandı.

SEO Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin WordPress SEO Rehberi: SEO Neden Önemlidir?

SEO, web geliştiricilerinin yahut blog yazarlarının daha yüksek arama motoru sıralamaları elde etmek için web sitelerine veya bloglarını daha fazla trafik çekmek gayesiyle kullandıkları bir strateji olan Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

SEO’nun yegane amacı, daha fazla zqiyaretçinin dikkatini çekmek veya ürünlerinizi satmak için en iyi sıralama konumunu elde etmektir.

Bir web sitesi ya da blogu tasarlarken, çoğunlukla nasıl görüneceğini ve ziyaretçilerimizi memnun edecek şekilde nasıl geliştirebileceğimizi düşünürüz.

Ancak, bir arama motorunun web sitemizi nasıl okuyacağına dair önemli kısmı gözden kaçırabiliriz. SEO’nun aslında bir arama motorunun web sitenizi nasıl yorumladığını bilmelisiniz.

Blog akışınızı, meta etiketlerinizi, site haritanızı ve açıklamaları net olarak belirttiğinizden emin olun. Bu terimleri duymadıysanız endişelenmeyin. Bu yazı serisinin sonraki bölümlerinde bunları da ele alacağız.

Halâ SEO’nun ne olduğu hakkında fikriniz yok mu? İşte SEO’nun çok iyi bir başka tanımı: “SEO, web sitenizdeki trafiğin kalitesini ve miktarını artırma yeteneğidir.”

Dikkatinizi Çekebilir: Müslüman Blogger Olmak İsteyenlere 5 Tavsiye

SEO Neleri Kapsar?

Yeni Başlayanlar İçin WordPress SEO Rehberi: SEO Neden Önemlidir?

Daha iyi anlamak için klişelerin üzerine çıkmama ve SEO’nun neyi kapsadığını göstermeme izin verin:

Trafik kalitesi

Blogunuzu ziyaret eden bir kişinin içeriklerinizi alakalı olması önemlidir. Örneğin, bir uzay bilimleriyle alakalı bir bkogunuz varsa ve ziyaretçileriniz uzay bilimlerine yakın değilse size bir faydası olmayacaktır.

Evet, ziyaretçilere ihtiyacımız var, ancak içeriğinizle gerçekten ilgilenen kaliteli ziyaretçilere ihtiyacımız var.

Trafik miktarı

Blogunuza arama motorlarından daha fazla ziyaretçi çekmek önemlidir. Daha fazla ziyaretçi, daha yüksek arama motoru sıralaması ve daha fazla para kazanma anlamına gelir.

Organik sonuçlar

Reklamlar, Arama Motoru Sonuç Sayfalarının (SERP’ler) önemli parçalarından biridir. Organik trafik, gerçek kullanıcılardan elde ettiğiniz şeydir.

SEO Neden Önemlidir?

Yeni Başlayanlar İçin WordPress SEO Rehberi: SEO Neden Önemlidir?

Arama motorları gelişmesine rağmen, bir blog sayfasını bizim yaptığımız gibi göremez ve anlayamazlar.

SEO önemlidir çünkü arama motorlarının bu sayfanın ne hakkında olduğunu ve kullanıcılara nasıl yardımcı olabileceğini bilmelerine yardımcı olacaktır.

Kaç blogu hatırlıyoruz?

Hepimiz biliyoruz ki bir şey bulmamız gerektiğinde Google’a, Bing’e veya Yahoo’ya gönderiyoruz. Arama motorlarına bizim için en iyi kaynağı bulma sorumluluğunu verdik.

Arama Motoru Optimizasyonu, blogunuzun bu arama sonuçlarda en üste çıkmasına yardımcı olacak bir tekniktir, böylece bir kişi bir sorgu aradığında blogunuz en üstte olur.

SEO’nun önemini anlamanıza daha fazla yardımcı olacak noktaların bir listesi:

1– Arama motorlarında arama yaparken, SERP’lerde en çok ilk beş sonucu ziyaret etme olasılığımız vardır. Ve çoğu zaman en iyi iki sonuç her zaman ziyaret edilir. Dolayısıyla bundan yararlanmak için SEO tekniğini kullanarak zirvede yer almalısınız.

2– Yukarıda belirttiğim gibi, kullanıcılar en kaliteli kaynak olarak, (ürün veya SERP’lere dayalı haberlerde) Arama Motorlarına güveniyorlar. Dolayısıyla, en iyi arama motoru konumuna geldiyseniz bu, kullanıcıların da kalbini kazandığınız anlamına gelir.

3– SEO, web sitenizin kullanıcı deneyimini ve kullanılabilirliğini de geliştirecektir.

4– SEO, reklamdaki en iyi Yatırım Getirisi (ROI)’ne birine sahiptir. Bunun nedeni, SEO’da pazarlama yaparken belirli bir kitleyi hedefliyoruz ve hedef kitlemizle nasıl kazanç saglayacağımızı zaten biliyoruz.

5– SEO, web sitelerinizin sosyal tanıtımları için de iyidir. İnsanlar sosyal hesaplarında da blogları, makaleleri, ürünleri veya haberleri paylaşma eğilimindedir. Bu, ücretsiz pazara erişim sağlamak blogunuz için iyidir.

6– SEO sizi rekabette öne geçirebilir ve lideri hızla tırmanmanıza yardımcı olabilir. İki web sitesi benzer bir ürün satıyorsa, arama motoru için optimize edilmiş bir web sitesinin daha fazla ziyaretçiye, güvene ve satışa sahip olma olasılığının yüksek olduğunu biliyoruz.

7– SEO’nun olumlu etkisi, arama yapan ve sizi SERP’nin tepesinde gören her kullanıcı üzerinde devam eder. Bu, marka görünürlüğünüze ve marka kabulünüze katkıda bulunur.

8– SEO, işletmenizin güvenilirliğini artırmanıza yardımcı olabilir. İlk sayfaya girdiğinizde, arama motoru ve ardından ziyaretçi tarafından size bir güven oyu verilir.

Bu noktalar, SEO’nun ne kadar önemli olduğunu ve arama motoru sıralamanızı yükseltmek için SEO tekniklerine ne kadar ihtiyacınız olduğunu eklemek için yeterlidir.

Sonuç

Bu makalenin sonunda, SEO’nun ne olduğunu ve SEO’nun önemini kesinlikle anladığınıza inanıyorum. SEO, blogunuzu arama motorları için optimize etmenin bir yoludur, böylece blogunuzu daha iyi anlayabilir ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilir.

Bir web geliştiricisinden veya SEO uzmanından, SEO olmadan merdiveni tırmanmanın neredeyse imkansız olduğunu bilmek önemlidir.

Bu ilk bölümde SEO’yu tanıttım, bu serinin ilerleyen bölümlerinde de WordPress için temel ve gelişmiş SEO tekniklerini paylaşacağım.

Yeni Başlayanlar İçin WordPress SEO Rehberi: SEO Neden Önemlidir?
Yeni Başlayanlar İçin WordPress SEO Rehberi: SEO Neden Önemlidir?

“Yeni Başlayanlar İçin WordPress SEO Rehberi: SEO Neden Önemlidir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Don`t copy text!