Yoldaki Işaretler Prof. Seyyid Kutub (Okuyorum)

Prof. Seyyid Kutub tarafından telif edilen Yoldaki İşaretler kitabını nihayet okumaya başladım. Ramazan ayında elime geçen Yoldaki İşaretler kitabına dair edindiğim bilgileri ve izlenimi sizlerle paylaşıyorum.

Çorlu Şeyhsinan Cami imam-hatibi olan kıymetli dayım Murat Yıldırım‘ın bir iftar yemeği sonrası hediye ettiği lakin elimdeki kitapların yoğunluyla okumaya fırsat bulamadığım Prof. Seyyid Kutub’un Yoldaki İşaretler adlı eserini okumaya başladım.

Size elimdeki eser hakkında biraz bilgi vereyim. Elimdeki kitap eserin 4. baskısı. Basım yılı 1980. Kitabı bana hediye eden büyüğümün kitabı okuma tarihi ise 1990. Eseri Arapça’dan tercüme eden mütercim İsmail Nuri. Kitap İhya Yayınları’na ait.

Yoldaki Işaretler Prof. Seyyid Kutub (Okuyorum)
Yoldaki Işaretler Prof. Seyyid Kutub (Okuyorum)

Dikkatinizi Çekebilir: Kişisel Blog ile Yeni Bir Başlangıca Merhaba

Prof. Seyyid Kutub‘un bu eserine Fizilal-il Kur’an isimli tefsirin diyalektiği de diyebiliriz. Lakin şunu da belirtmek isterim. Arapça’dan tercüme edilen eserlerin ortak sorunu çevirilerinin birbirlerini tutmamalarıdır. Benim aldığım kitap en eski ve en makul çevirilerden. Örnek vereyim. Başlangıç cümleleri.

Benim elimde ki eserde şöyle; “Bugün beşeriyet korkunç bir uçurumun kenarına gelmiş duruyor…” Bu çeviri İsmail Nuri (İhya Yayıncılık) tarafından yapılmış. Bir arkadaşımın elinde olan çeviri ise şöyle; “Bugün insanlık, cehennemi bir uçurumun kenarında duruyor…” Bu çeviri ise Salih Uçan (Hicret Yayınları) tarafından yapılmış.

Başka dilden çevirisi yapılmış eserlerin iyi bir mütercim tarafından çevrilmiş olması çok önemli. Okuyucunun idrakini etkiliyor. Okumadıysanız veya yeniden okumak istiyorsanız İhya Yayıncılık tarafından İsmail Nuri’ye yaptırılan çeviriyi tavsiye ederim. Tabi çeviride kullanılan kelimelerin yaklaşık 40 sene öncesine ait olduğunu da unutmayalım.

Yoldaki Işaretler Prof. Seyyid Kutub (Okuyorum)
Yoldaki Işaretler Prof. Seyyid Kutub (Okuyorum)

Prof. Seyyid Kutup Yoldaki İşaretler İktibaslar

Bugün artık ilmi gelişmeler devrelerini doldurmuştur. Bu devrenin başı miladi onaltıncı asrında başlar ve uyanış çağı denilen Rönesansla ortaya çıkar. Nihayet miladın 18. ve 19. asırlarında zirvesine ulaşır. Bununla birlikte, hiçbir zaman için yeni bir kültür hazinesine sahib olmamıştır ve zaten olamazdı da… (sayfa 7)

“Biz gerçekten çok mükemmel ciddi ve modern insana göre yeni bir şeye malik bulunuyoruz. İnsanlığın bilmediği bir şeye… Bilmemekle beraber üretemediği bir şeye…” (sayfa 13)

“Hiç şüphesiz bu şaretleri mutlaka bu akidenin ilk kaynağından… Kur’an!dan.. Kur’an’ın ana prensiplerinden ve prensiplerin seçilmiş tertemiz ruhlarda meydana getirdiği düşünceden almalıdır. Nitekim bu ruhlarla Allahu Teala yeryüzünde yapmak istediğini yapmış ve hakkın istediği demlere kadar bir kere tarihin akış yönünü değiştirmiştir…” (sayfa 14)

Yoldaki Işaretler Prof. Seyyid Kutub (Okuyorum)
Yoldaki Işaretler Prof. Seyyid Kutub (Okuyorum)

Evet şimdilik bu kadar. Okumaya devam ettikçe beğendiğim cümleleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.
Allah’a emanet olun..

******
Twitter: @sugolgesi
Facebook: @nizamettingumus57
RSS Takip: RSS Beslemesi

Ayrıca Kişisel Blog üzerindeki İletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Yoldaki Işaretler / Güzel Hosting

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site spam'i azaltmak için Akismet'i kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini öğrenin..