Başarılı Blogger Olmanın 7 Adımı

Blogger olmak kolaydır. Tek yapmanız gereken bir blog açmak ve yazmaya başlamak. İşte bu kadar basit!

Bu sizi blogcu olarak tanımlamaya yeter, ancak pasif gelir elde eden başarılı bir blogger yapmaz. Peki sizce başarılı blogger olmak ne demek?

Bunu hiç düşündünüz mü?

Nasıl Başarılı Blogger Olunur?

En basit cevapla özverili ve tutkulu bir çalışmayla. Bu yazıda başaralı blogger olmanızı sağlayacak adımları detaylıca inceleyeceğiz.

Öyleyse başlayalım!

1- Yazma Becerisini Geliştirmek

Yazmak, blogcu olmanın temel taşıdır. Blog okuyucunuzun artması, yazma becerinizin ne kadar iyi olduğuna bağlıdır.

Sizi diğerlerinden ayıracak, farkınızı gösterecek yazma beceriniz varsa, başarılı bir blog yazarı olabilirsiniz.

Yazmaktan bahsettiğimde, resmi evrak hazırlar gibi bir yazmayı değil, bir birey gibi yazmayı ifade ediyorum.

Siz blogunuzda bir devlet dairesi ya da şirket için yazmıyorsunuz. Bir gazetenin veya derginin editoryal sayfasına inceleyin. İşte benim bahsettiğim yazı türü tam olarak bu.

2- Disiplini Sağlamak

Her iş ve meslekte başarının elde edilmesi çalışma disiplinine bağlıdır. Blog yazarı olarak evden veya kafelerden çalışırken de disiplin en iyi arkadaşınız olmalı.

Sadık bir okuyucu kitleniz olsun istiyorsanız, blogunuza düzenli olarak yazı yazmanız gerekir. Düzenli olarak yazı girişi yapmazsanız okuyucularınızı kaybedersiniz.

3- Yeni Şeyler Öğrenmeye Açık Olmak

Bir blog yazarı her zaman yeni şeyler öğrenme arzusunda olmalıdır. Ben okuduğum her blog yazısıyla yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum.

Daha fazla bilgi edinmek için birçok blog yazısı okudum. Blog yazarları, çoğunlukla ziyaretçilerinin onlardan bir şeyler öğrenebilmesi için deneyimlerini paylaşır.

O zaman, bilginizi artırabilmek için diğer blogları okumaya biraz zaman ayırın. Eminim yeni şeyler öğrenmek isteyenlerden birisiniz ve bu yüzden buradasınız.

Unutmayın! Okumak, en son bilgilerle gündemi takip etmenize yardımcı olacak temel bir gerekliliktir.

4- İletişim Becerisini Geliştirmek

Sosyal ilişkileriniz kuvvetliyse, kolayca başarılı bir blog yazarı olabilirsiniz.

Bazı insanlar bir blog yazarının çalışmasının yazı yayınlandıktan sonra bittiğini düşünüyor. Aslında yanılıyorlar. Yazının tamamlanmasından sonra asıl çalışma başlar.

Bir blog yazarının yazısını sosyal ağ sitelerinde tanıtması ve ardından yazısı hakkında aldığı olumlu olumsuz tüm yorumları yanıtlaması gerekir.

Bunun için iyi bir iletişim becerisine ihtiyacınız olacaktır. Başarılı bir blog yazarı olmak istiyorsanız iletişim becerilerinizi geliştirmelisiniz.

5- Çokça Çalışmak

Yazının başında, sıkı çalışmanın başarılı bir blog yazarı olmanın temeli olduğunu söylemiştim.

Birçok kişi tanınmış ve itibar sahibi blog yazarı (blogger) olmak istiyor ama bunu sadece belirli kişisel yapabiliyor.

Blog yazarı yeni fikirler bulmak ve bilinirliğini artırmak için gece gündüz çalışmak zorundadır.

6- Kreatif Düşünmek

Her blog yazarının kreatif bir yönünün olması gerekli değildir, ancak kesinlikle sizin için bir avantajdır.

Kreatif düşünce, yazmanın en önemli parçalarından biridir. Kreatif içerikler her zaman okuyucuların ilgisini çeker. Diğerlerinden sıyrılmanıza yardımcı olur.

7- Hata Yapmaya Açık Olmak

Hepimiz hata yaparız. Önemli olan hatada ısrar etmemek ve hatalardan ders çıkarmaktır.

Hem kendi hem de başkalarının hatalardan dersler çıkarmak, sizi aynı hatalara düşmekten kurtarır.

Nasıl Başarılı Bir Blog Yazarı Oldum?

Önceden herhangi bir tecrübeye sahip olmadan başarılı bir blogcu olmak kulağa daha zor geliyor ancak her şeyin bir yolu yordamı var.

Yıllar önce ilk blog yazımı yazdım. Ancak bundan önce, yüzlerce blog yazısı okudum. Blog açma ve nasıl başarılı bir blogcu olunacağı hakkında ipuçları içeren bir ton içeriği gözden geçirdim.

Doğru olan neydi?

Bulunduğum noktaya nasıl geldiğimi merak ediyor olabilirsiniz. Telefonunuzu ya da bilgisayarınızı yaklaştırın ve her şeyi size açıklarken dikkat edin.

Hiçbir şeyi saklamayacağıma söz veriyorum! (elbette parolalar hariç)

1- Okumaktan Sıkılmadım

Başarılı Blogger Olmanın 7 Adımı

Daha önce de yazdığım gibi blog yazarlığında başarıya ulaşmanın en temel koşulu doymak bilmeyen ateşli bir okuyucu olmaktır.

Eminim şuna benzer bir söz duymuşsunuzdur:

“Liderler iyi bir okuyucudur.”

Doğru. Kapsamlı bir şekilde okumalar yaptığınızda, başarılı blog yazarlarının sahip olduğu aynı bilgi birikimine sahip olursunuz.

Yaptığım şeyi öğrenmek isteyen insanlardan tonlarca e-posta alıyorum:

“Merhaba, ben de senin gibi blog yazarı olmak istiyorum.”

Fakat e-posta gönderenlerin blog yazarlığı hakkındaki bilgilerinin sığ olmasına her zaman şaşırmışımdır.

Enteresan bir şekilde, bu insanlara bloglama, pazarlama, kişisel gelişim, zaman yönetimi ve blog yazarlığı ile ilgili konularda kaç kitap yahut yazı okuduklarını sorduğumda, hep aynı cevabı alıyorum:

“Hiç..”

Tipik olarak, her büyük ve başarılı girişimci ve evet başarılı blog yazarları, kendilerini bir öğrenme yarışına adamış insanlardır ve öğrendikleri, ait oldukları sektörün bilgilerini edinerek olur.

2- Farklılaşmaktan Çekinmedim

Başarılı Blogger Olmanın 7 Adımı

Bu yazıyı yazmaya başlarken kendime söylediğim şeylerden biri de asla olmadığım bir kişi gibi görünmemek ve davranmamaktı.

Web’de çok sayıda blog yazarı olduğunu biliyorum. Bazıları başarılı, bazıları ise değil. Beni onlardan ayıran en önemli şey iletişim kurma ve fikirlerimi ifade etme biçimimdir.

İnsanların çoğu kez bana şöyle yaz veya böyle yazma şeklinde söylediklerini duydum.

Görüşlerini her zaman memnuniyetle karşılıyorum ancak kendim ve ziyaretcilerim için doğru olduğunu düşündüğüm şeyi yapıyorum.

Yani temelde, sevdiğim ve hayran olduğum birinin blog tasarımı sevdiğim bir şekle sahipse bunu takdir ediyorum. Ancak kendi blogumun genel düzenlemesinde tamamen özgün olmaya ve beni yansımasına gayret ediyorum.

Yazılarda da benzer şekilde hareket ediyorum. Tamamen birbirinin kopyası sayılabilecek içeriklerden uzak duruyorum.

Bunu yapmak sizi internetteki diğer 70 milyon blog yazarı arasında bir adım öne çıkaracaktır. Başkalarının yaptığının tam tersini yapmanız gerektiğini söylemiyorum, ama her zaman kimseyi taklit etmeden bir şeyi kendi yönteminizle yapmaya çalışmalısınız.

Başlangıçta, farklı bir şey yapmak çok zorlu görünebilir, ancak gerçekten başarılı olmanın tek yolu, daha fazla gayret etmektir.

3- Kendime ve bloguma yatırım yaptım

Başarılı Blogger Olmanın 7 Adımı

Maalesef, birçok yeni ve orta seviyeli blog yazarları bunu duymaktan hoşlanmıyor.

Bloglarını tanıtmanın ve yönetmenin ÜCRETSİZ yollarını aramak için internette dolaşarak zamanlarını ve enerjilerini boşa harcamayı tercih ediyorlar.

Ama gerçek şu:

Blogunuzla başarıya ulaşmak için, blogunuzu bir iş yeri olarak düşünmeye başlamalısınız.

Başarılı blog yazarları ile başarısız blog yazarları arasındaki tek ayırt edici faktör, kendilerine ve bloglarına yatırım yapma isteği ve eylemidir.

Bu sebeple, gerçekten başarılı bir blog yazarı olmaya kararlıysanız, stratejinizi yeniden düşünmeli, kendinize ve blogunuza para yatırmaya hazır olmalısınız.

Toparlarken

Başarılı bir blog yazarı olmak istiyorsanız sahip olmanız gereken nitelikler bunlardır. Daha önce de söylediğim gibi, bu niteliklere sahip olan herkes blog yazarı olabilir.

Lütfen düşüncelerinizi yorumlar bölümüne ekleyin.

Başarılı Blogger Olmanın 7 Adımı

Yorum yapın

Don`t copy text!