Kişisel Blog Geçmişim 2012-2019

Paylaş

Kişisel blog hayatım uzun geçmişe sahip her blogger gibi Mynet’in ücretsiz site kurma imkanı sağlayan sitemynet hizmetiyle başladı. Elbette o dönemlerde blog hele hele kişisel blog kavramı pek yaygın değildi.

Kişisel Blog Maceram
Kişisel Blog Maceram

Bugün anladığımız manasıyla konuşacak olursak ilk kişisel blog maceram 2012 yılında kendi adıma açtığım Nizamettin.Info sitesiyle başladı. Alan adı için o dönemin şartlarıyla cüzi bir miktar ödemiştim. Hosting içinse bugün hâlâ ücretsiz hosting sunan Byethost‘u tercih etmiştim.

O günlerde yazdığım yazıları hatırlıyorum. Ülkeler hakkında kısa bilgiler verdiğim, dünya üzerindeki tarihi ve turistik alanlardan bahsettiğim özellikle de memleketim hakkında yazdığım yazılar hâlâ arşivimde saklı durur.

Şunu itiraf etmeliyim ki yazmak konusunda bir türlü devamlılık sağlayamıyorum. Belirli bir süre yazıp uzunca yazamadığım dönemler hayli çok. Belki kendimi sosyal medyanın rüzgarına fazla kaptırdım. Belki de yeterli okuyucu kitlesine ulaşamamak heveslerimin kırılmasına sebep oldu. Bilemiyorum..

Belki dikkatinizi çekmiştir, bu blogda bir hakkımda sayfası yok. 2012 yılında ilk açtığım blogda da hakkımda sayfasını dolduramamıştım. Elbette hakkımda anlatacak bir sürü hikayem var. Elbette benim de bir cv örneğim var. Ama hangi kısımlarını sizlerle paylaşmalıyım kararsızım.

Ilk bloğumda hakkımda kısmına şunları eklemişim:

Kişisel bilgilerimin olduğu bir sayfa hazırlayabilirdim ancak benim doğum tarihimin veya sevdiğim rengin sizler için bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Aslında ben geleneksel bir Türk erkeğiyim. Belirli standartlar içerisinde belirsiz yollara uzanıyorum.

Kabul ediyorum, hiçlik felsefesi yapmışım. Tabi ne kadar becerebildiğimi ne kadar elime yüzüme bulaştırdığımı siz söyleyin.

Nizamettin.Info adlı bloğu kaderine terkettikten sonra çeşitli bloglarda ve yerel haber sitelerinde yazarlık yaptım. Yaşadığım yer olan Çorlu’ya hitap eden CorluManset.com’u ardından kendi hemşehrilerime yönelik Corlu57.com ve Corlusinoplular57.com sitelerini yayına verdim. Tahmin ettiğiniz gibi hem maddi hem de benim ilgisizliğim sebebiyle bu sitelerin de ömürleri uzun olmadı.

Blogculuk işlerine uzunca bir ara verdikten sonra aylık 5 bin kişinin erişim sağladığı bir portal sayfası açtım. Şuan bazı nedenlerden ötürü portalın adını buraya ekleyemiyorum. Portal içeriğini, biyografi, siyaset, sanat, edebiyat, tarih ve Islâmı konulardan oluşturdum. Aylık gideri fazlalaştığı için o projeyi de sonlandırdım.

Yeniden Kişisel Blog Yeniden Yazmak

Bu bloğa 2 Şubat 2019’da ilk yazımı ekledim. Bir dönüş mesajı yazdığımı düşünebilirsiniz ama öyle yapmadım. Ilk yazımı bir insan için olmazsa olmaz olan ahlak kuralları ile ilgili ayrıntılı bir makaleye ayırdım. Etik ve ahlak kurallarının hakim olmadığı bir toplulukta günlük hayatın yaşanmaz ve çekilmez olduğu kadar internet ortamı da sinir bozucu bir hal alabiliyor. Bunun en iyi örneği her mevzuya burunlarını sokan haber siteleri ve her yazıyı kopyala yapıştır yapan korsan blogcular.

Dostlarım, elbette ilk bloğumu açtığımda bugünkü düşüncelere sahip değildim. En basitinden o günkü iddialı tavrımdan bugün eser yok. Ö günlerde fikirlerimi kabul ettirmek için yazardım bugün ise sadece fikirlerimi paylaştığım dijital bir not defterim olsun diye.

Kişisel Blog Maceram
Benim Hikayem Bu!

2012 yılında nasıl iddialı biri olduğumu ilk blog yazımdan görebilirsiniz. Başlık şöyle: “Yeniden yazmaya başlarken.

Bir fikre sahip olmak ve bu fikri savunma, yeri geldiğinde de eyleme dönüştürebilmek büyük bir erdemdir. Başkasının fikir ve idealleri ile yaşayan, başkasının eylemleri ile kendini mutlu hissedenler birer taklit eser olmaktan ileri gidemez.

Nefes alan her birey aldığı nefesin hakkını vermelidir. Yaşadığı bu dünya için bir fikir sahibi olmalıdır. Nasıl askerlik vatani bir görevse, yaşadığımız dünya için fikir sahibi olmakta bir görevdir.

Kendime bir internet sitesi açmak istediğimde boşa para harcamış olup olmayacağımı sordum defalarca. Bir heves ile açtığım bir siteyi daha sonra ilgisiz ve alakasız bırakarak terk edilmiş bir halde bırakabilirdim. Süreli gel gitler yaşadım ve en sonunda kendime olan öz güvenimi topladım ve sitemi açtım.

Artık savunduğum kavramlar için fikirlerimi belirtebileceğim kişisel bir günlük veya internet içerisinde rastladığım güzelliklerden bahsedeceğim bir not defterim var. 

Siyaset, kültür, sanat, din, bilim, teknoloji vs konularda yazılar ekleyeceğim. Kısacası kişisel ama bir o kadar da genel bir site olacak. Bütün internet dünyasına hayırlı olsun.

İşte böyle arkadaşlar. Zaman hızla akıp gidiyor. Bloglarda yazmadığım ancak sosyal medyada paylaştığım onlarca şiiri ve yazım var. Inşallah buralara da eklerim.

Bu yazının oluşmasında Blog sayfalarını canlı tutmak sizin elinizde adlı yazının etkisi var. Uzun zaman sonra yeniden blog yazmaya başlayınca geçmişin hesabını yapayım istedim.

“Kişisel Blog Geçmişim 2012-2019” için 2 yanıt

 1. Nizamettin Bey, eski blog yazarlarından biri olduğunuzu öğrendim. Sizi tanımak güzel oldu. Bende ilk internet sitesi serüvenime sitemynet’lerle başlamıştım.
  Tekrardan blog yazmaya başlamış olmanız sevindirici. Blog sayfalarının ilgisizlikten bir bir kapandığı veya yalnızca maddi gelir elde etmek için yazıldığı dönemlerde bizlerin özgün blog yazıları üretmemize internetin ihtiyacı var diye düşüyorum. Blogunuzda payaşacağınız makale ve şiirleri düzenli takip etmeye çalışacağım. Size uzun soluklu bir yeni başlangıç dilerim.
  Bu arada blogumdaki yazıdan etkilenerek böyle güzel bir yazı ortaya çıkarmış olmanız benim açımdan mutlu edici. Bunu da yazınızın sonunda belirtmeniz hoş bir hareket olmuş. Davranışınız için size teşekkür ederim. Selamlarımla…

  1. Estağfurullah hocam. Elbette yazılarımızda kaynak veya ilham aldığımız yerleri/kişileri belirteceğiz. Bu bize bir şey kaybettirmez bilakis sizler gibi dostlar kazandırır.

   Ülkemizin şartları malûm evli çocuklu olunca -hobilere- yeterli bütçeyi ayıramıyor insan. Boşlukların oluşması bu sebeple. Ancak bu sefer en az üç senelik gideri ayarladım.

   Inşallah ben de sizin yazılarınızdan istifade edeceğim ve yazılarınız hakkındaki düşünlerimi sizlerle paylaşacağım.

   Teşekkürler selamlar sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.