Starbucks Coffee mi? Hayır! Asla Kullanmıyorum

Paylaş

Sizlere daha önce hiç gitmediğim ve kahvesini içmediğim için eksikliğini çekmediğim Starbucks Coffee hakkında bahsetmek istiyorum. Yaşadığım şehir Çorlu’da da bulunan ve ülkemizin dört bir köşesini örümcek ağı misali sarmalayan bu firma hiçte masum değil.

İsterseniz önce firmanın geçmişini ve kuruluş hikayesini irdeleyelim.

Starbucks Coffee mi? Hayır! Asla Kullanmıyorum
Starbucks Coffee mi? Hayır! Asla Kullanmıyorum

Starbucks Coffee, Zev Siegal, Gordon Bowker ve Jerry Baldwin adlı Amerikalı akademisyenler tarafından 1970 yılında kurulur. Seattle Pike Place bölgesinde şirin ve küçük bir kahve dükkanı olarak işletilen Starbucks Coffee ünlü Yahudi ışadamı Howard Schultz‘ın ortaklığa katılmasıyla dönüm noktası yaşar.

Schultz 1985 yılında diğer ortaklarla sorun yaşar ve ortaklıktan ayrılır. Kendi firması olan Il Giornale‘i kurar. Firmanın sembolü ise Yunan mitolojisinin savaş tanrısıdır. Güçlü ortağın ayrılması ile işleri yolunda gitmeyen akademisyenler 1987 yılında Starbucksı tüm haklarıyla birlikte devretme kararı alır. Bu haberi duyan Howard Shultz hemen firmayı satın alır.

Yıl 2006 olduğunda küçük dükkan gitmiş yerine dünya genelinde 6 bini aşan şubesiyle dev bir zincir gelmiştir.

Neden Starbucks Coffee karşıtıyım?

1. Neden:

Her yıl düzenli olarak 27 Haziran günü yapılan Gay Pride Parade yani Homoseksüeller gününü destekler. Concerned Women For America adlı kuruluşun açıklamasında Starbucks cinsel sapıklığı desteklemede bütün sınırları aştı demiştir.

Ben inançlarım gereği homoseksüelliğe karşı olan biriyim. İnsan onuruna ahlakına karşı olan bu rezaleti destekleyen ve bunu gizlemeyen bir firmanın ürünlerini kullanmam.

2. Neden:

Firma cinsel sapıklıkları desteklemenin yanında bir de kürtajı teşvik eden Planned Parenthood Federation of America adlı kuruluşun resmi sponsorluğunu yapmaktadır.

Kürtaj gibi insanlık dışı bir uygulamayı teşvik etmesi aslında benim için yeterli bir sebep. Ancak herşeyiyle anlatmak ve sizi bilgilendirmek istiyorum.

3. Neden:

8 ülke ve 30 Amerikan şehrinde firmanın hormonlu ürün kullanımını durdurması için eylem yapılmış. Ancak firma bu iddiaları reddetse de bir noktadan sonra firma yetkililerinden biri olan Lara Wyss yaptığı açıklamada rBGH virüsü taşıyan süt ürünlerini kullanmayı durduklarını belirtmiş.

Gördüğünüz gibi Starbucks Coffee hem ahlaki hem de besinsel olarak insanları tehlikeye atıyor.

4. Neden:

Dünyada kendini Musevi, Yahudi ve Siyonist olarak tanımlayan topluluklar var. Ben yine inancım gereği Siyonizm karşıtıyım. Sapık emeller uğruna dünyayı kana bulayanlara gösterecek tahammülüm yok. Howard Schultz Siyonizm’e yaptığı katkılardan dolayı Israil’in kuruluşunun ellinci yıldönümünde Siyonizm Dostu unvanını almıştır.

Howard Schultz’un katkıları dünya genelinde anti-Semitist ve radikal müslümanlarla mücadele adıyla katliamlar yapılmaktadır.

5. Neden:

30 ülkede binlerce şubesi bulunan firmanın bir diğer marifeti ise eşcinsel evlilikleri desteklemesidir. Starbucks Coffee 2014 yılında LGBT temalı ilk kısa film Coffee Frenemies‘i OutTV ile ortaklaşa yayınlandı.

Dip Not:

Bu yazıyı kaleme aldiğimda tarihler 23 Mart 2017 yılını gösteriyordu. Yazıyı yazmış ilerde yayınlamak üzere arşive eklemiştim.

Yazı girişinde hiç gitmediğimi belirtmiştim ama hatrını kıramadığım bir dostumun ricası üzerine bir sefer gittim ve küçük boy bir kahve içtim. İçtiğime de pişman oldum. O gün sonunda bu yazıyı kendisine yolladım. Okuyunca çok şaşırdığını ama kahvelerine de çok alıştığını belirtti. Tamamen bırakmadı ama eskiye oranla daha az gittiğini biliyorum.

Evet inançlarım gereği sapkınlık içeren, insan doğasına aykırı her türlü sefilliği reddediyorum!

Starbucks Coffee gibi ürünlerini kullanmayı reddettiğim firmaları nedenleriyle birlikte eklemeye devam edeceğim.

Yazı içerisinde Türk Kahvesi görseli kullanarak sizlere sübliminal mesaj verdim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.